Manželství pro všechny nebude. Poslanci schválili pouze partnerství, navíc bez adopcí

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky.  

Tato novela původně měla umožnit stejnopohlavním párům uzavírat manželství. Novela byla schválena podle pozměňovacího návrhu Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO). Nyní bude upravená novela předložena k posouzení senátorům.

Podle novely by osvojení dítěte bylo možné pouze tehdy, pokud by jeden z partnerů byl biologickým rodičem. Upravená novela byla podpořena 123 hlasy ze 176 poslanců přítomných v Dolní komoře. Proti hlasovalo 36 členů Sněmovny. Politické strany obvykle nechávají svým poslancům volný prostor k hlasování v těchto záležitostech.

Zástupci původní novely občanského zákoníku, která se týkala tzv. manželství pro všechny, označili schválenou podobu za důležitý krok vpřed. Josef Bernard (STAN) naznačil, že ještě musí přesvědčit senátory, aby nový zákon podpořili. Olga Richterová (Piráti) kritizovala schválenou verzi, která podle ní stále rozděluje lidi na dvě kategorie.

Novela má začít platit od příštího roku, což znamená, že stejnopohlavní páry již nebudou moci uzavírat registrované partnerství. Tato novela také upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod.

V rámci jednání ve Sněmovně byly předloženy i další pozměňovací návrhy, ale žádný z nich nebyl úspěšný. Různé návrhy se týkaly změny názvu manželství na partnerství se všemi právy, které mají manželé a manželky. Tyto návrhy ale Dolní komora zamítla.

Debata ohledně novely o manželství i pro páry stejného pohlaví rozdělila Sněmovnu. Zastánci argumentovali potřebou rovných práv, zatímco odpůrci trvali na tradičním chápání manželství jako svazku muže a ženy. Navrátil a Válková označili svůj pozměňovací návrh za kompromis. 

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

Homosexuálové Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy