Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

„Občanská demokratická strana s hlubokým zármutkem přijala zprávu o úmrtí pana Romana Krause, dlouholetého člena ODS, senátora, lékaře a emeritního ředitele fakultních nemocnic v Brně. Roman Kraus zemřel náhle ve věku 69 let. Čest jeho památce," informoval mluvčí ODS Jakub Skyva naši redakci.

Podle našich informací měla být příčinou úmrtí plicní embolie. To také České televizi potvrdil i místopředseda jihomoravské ODS Jiří Crha a mluvčí strany.

"Roman Kraus byl inspirativním člověkem především pro své pevné hodnoty a ideály, ale i na základě profesních zkušeností, odbornosti v oblasti zdravotnictví a oddanosti veřejné službě. V paměti jeho spolupracovníků navždy zůstane jako čestný, pracovitý a odhodlaný občanský demokrat, který jako senátor, ředitel a lékař významně přispěl ke zlepšení systému zdravotní péče v České republice," píše ODS ve své tiskové zprávě.

„Velmi mě zasáhla zpráva o náhlém úmrtí senátora Romana Krause. Skvělý lékař, vynikající ředitel brněnských fakultních nemocnic, respektovaný senátor, kamarád. Romana jsem znal dlouho, vážil jsem si jeho názorů, kompetence, rozhledu, klidu a energie, s níž se snažil prosazovat potřebné změny ve zdravotnictví. Je to velká ztráta pro ODS i pro českou politiku,“ napsal premiér Petr Fiala (ODS) na síti X.

„Celý dnešní den, kdy probíhala ustavující schůze Senátu, byl ve skvělé formě. Před pár hodinami jsme si řekli nashledanou zítra. Nyní musím napsat sbohem. Upřímnou soustrast rodině," sdělila na síti X senátorka za ODS Miroslava Němcová.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyjádřil rodině upřímnou soustrast: „S velkým zármutkem jsem se dozvěděl, že nás Roman Kraus nečekaně opustil. Byl nejen lékařem a senátorem, ale i mým dobrým přítelem a výjimečným člověkem. Upřímnou soustrast rodině. Romane, kamaráde, odpočívej v pokoji, a díky za vše, co jsi pro nás udělal. Budeš nám velmi chybět,“ sdělil Válek, který se s Krausem znal z působení ve FN Brno.

Na náhlé úmrtí kolegy a spolustraníka Romana Krause reagoval i předseda Senátu Miloš Vystrčil, který neskrýval svůj zármutek. „Nemohu tomu uvěřit. Bolí to, moc to bolí,“ napsal na sociální síti X.

Roman Kraus, narozený 27. října 1955 v Brně, prošel cestou od absolventa Gymnázia Vídeňská a lékařské fakulty až na vedoucí posty v brněnských nemocnicích. Kariéru začal ve vyškovské nemocnici jako anesteziolog, později pracoval ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Významnou zkušenost získal v letech 1989–1991 jako lékař intenzivista v Jemenu. Od roku 1994 působil jako náměstek pro chirurgické obory, v roce 2006 se stal ředitelem nemocnice u svaté Anny a následně vedl Fakultní nemocnici Brno až do roku 2019. V roce 2020 byl zvolen senátorem a předsedal senátnímu výboru pro zdravotnictví.

„Za jeho působení se staly jedněmi z nejvýznamnějších v celoevropském měřítku,“ dodal Skyva.

Po uvolněném senátorském křesle v obvodu Brno-město nyní nastoupí nový senátor, který vzejde z doplňovacích voleb. Prezident Petr Pavel bude muset volby vyhlásit v souladu se zákonem tak, aby proběhly nejpozději do 90 dnů. Nově zvolený zástupce nastoupí na zbytek Krausova mandátu, který by jinak trval až do října 2026, tedy ještě téměř dva roky.

Roman Kraus (ODS) úmrtí ODS

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí

Úřadující světoví šampioni Američané i po třetím zápase na mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku hledají svou optimální formu. Poté, co na úvod prohráli s domácím Švýcarskem a až ve třetí třetině rozhodli o svém vítězství nad Brity, jim na větším sebevědomí nepřidal ani třetí duel s Finskem. Tomu se po čtyřech letech v rámci MS podařilo Američany porazit, především zásluhou jednadvacetiletého Hämeenaha, který vstřelil dvě branky. Kanada nechtěla připustit déjà vu z loňského čtvrtfinále MS, z něhož senzačně vypadla po porážce s Dány. I když i tentokrát to po dvou třetinách vypadalo všelijak, jelikož skóre bylo bezbrankové, tak třetí třetina nakonec určila konečný výsledek 5:1 pro Kanadu. Švýcarští hokejisté si pak k radosti domácích fanoušků poradili s tápajícími se Němci a mají tak v tabulce skupiny A už devět bodů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Castillo de la Fuerza v Havaně, autor: Angelo Lucia

Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA

Čína oficiálně vyzvala Spojené státy americké, aby okamžitě přestaly využívat nátlak a hrozby vůči jejímu karibskému spojenci. Reagovala tak na krok amerického soudu, který obvinil čtyřiadevadesátiletého bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra ze spiknutí za účelem vraždy občanů USA.

před 5 hodinami

Mark Rutte v Praze

Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy

Nové stahování amerických vojáků z Evropy nebude mít vliv na obranné plány Severoatlantické aliance a celý proces se uskuteční postupně a strukturovaně. Prohlásil to generální tajemník NATO Mark Rutte v reakci na kroky Washingtonu, které odrážejí nutnost přesunout americké strategické zájmy více směrem k Asii. Šéf aliance zároveň zdůraznil, že nastal čas, aby Evropa společně s Kanadou převzala větší díl odpovědnosti za svou konvenční obranu a posílila tak svou roli v rámci transatlantického partnerství.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie zasahuje ve škole v Pardubicích. (21.5.2026)

Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení

Policie ve čtvrtek odpoledne zasahuje na jedné ze středních škol ve východočeských Pardubicích. Na místě mělo dojít ke konfliktu dvou osob, kdy jedna skončila v rukou policistů a druhá v nemocnici. V rámci zásahu došlo k evakuaci příslušné školy kvůli bezpečnostní prohlídce. 

před 7 hodinami

Mark Rutte v Praze

„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině

Generální tajemník NATO Mark Rutte ostře varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před případným použitím jaderných zbraní proti Ukrajině. Na tiskové konferenci v bruselské centrále Severoatlantické aliance prohlásil, že jakýkoliv jaderný útok na Kyjev by se setkal s naprosto zničující reakcí ze strany spojenců. Podle šéfa aliance je si Moskva těchto fatálních následků velmi dobře vědoma. Toto prohlášení přichází v momentě, kdy Rusko a Bělorusko zahájily masivní společné vojenské manévry v těsné blízkosti ukrajinských hranic.

před 8 hodinami

Ebola, ilustrační fotografie

USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti

V částech střední Afriky se šíří nová epidemie eboly, na kterou Spojené státy americké reagují minimálně. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v domácích i globálních programech veřejného zdraví. Pro vzácnou variantu Bundibugyo, která současnou krizi způsobila, neexistuje lék ani schválená vakcína. Zatímco mezinárodní vědci a zdravotničtí lídři usilovně pátrají po místech šíření nákazy, americká pomoc v těchto krizových oblastech citelně chybí. 

před 9 hodinami

Raúl Castro

Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra

Americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně obvinilo čtyřiadevadesátiletého bývalého kubánského prezidenta Raúla Castra a dalších šest osob. Žaloba se týká incidentu z února roku 1996, kdy kubánská armáda sestřelila dva neozbrojené civilní letouny provozované exilovou organizací Brothers to the Rescue. Při tomto útoku zahynuli čtyři lidé, z nichž tři byli občany Spojených států. Floridský prokurátor Jason A. Reding Quiñones k případu uvedl, že uplynutí dlouhé doby nemůže smazat spáchanou vraždu. K tomuto právnímu kroku dochází v momentě, kdy Washington stupňuje tlak na kubánskou republiku s cílem dosáhnout změny tamního politického systému.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Petr Pavel

Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla

Prezident Petr Pavel v úvodu svého vystoupení na pražském fóru Globsec, které cituje i světový tisk, upozornil, že jeho opakovaná varování ohledně nutnosti zaměřit se na politickou vůli, průmyslové kapacity a technologické možnosti Evropy jsou dnes ještě naléhavější než dříve. Staré předpoklady, na kterých stála dosavadní bezpečnostní architektura, již podle něj neplatí. Evropa musí převzít mnohem větší odpovědnost za svou vlastní obranu, přičemž motivem by neměly být požadavky z Washingtonu, ale vlastní strategické a životní zájmy kontinentu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Organizace spojených národů

Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu

Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.

před 13 hodinami

Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice

Na Bulovce v Praze je od uplynulé noci hospitalizován americký lékař, u kterého panuje podezření na nákazu nebezpečnou ebolou. Nemocnice potvrdila přijetí pacienta. Ministerstvo zdravotnictví ujistilo veřejnost, že lidem žádné nebezpečí nehrozí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy