Nižší valorizace důchodů je podle ANO i SPD nepřijatelná

Nižší růst důchodů, než aktuálně stanovuje zákon, pokládá opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) za nepřijatelný. SPD bude usilovat o to, aby se valorizace nesnížila, řekl dnes ČTK místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Také opoziční ANO odmítá změnu zákona, jež by umožnila nižší valorizaci, řekla šéfka klubu Alena Schillerová.

Vláda ve středu oznámila, že starobní penze by od června kvůli inflaci mohla vzrůst v průměru o 750 korun. Všichni penzisté a penzistky by měli dostat 400 korun a k tomu by se jim měla zvednout procentní část penze o 2,3 procenta.

Navrhovaných 750 korun odpovídá navýšení zásluhového procentního dílu důchodu o 4,9 procenta. Podle dosavadní úpravy by se procentní výměry měly zvýšit o 11,5 procenta, stojí v návrhu ministerstva práce. To by letos znamenalo růst výdajů státního rozpočtu na dávky důchodového pojištění o 34,4 miliardy korun. Podle úpravy, na které se dohodla koalice, vyjde valorizace letos na 15 miliard korun.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) by měl se Schillerovou o věci telefonovat dnes ve 12:30, řekla Schillerová. Hovořit má vicepremiér dnes podle mluvčí ministerstva Evy Davidové on-line také se šéfem poslaneckého klubu SPD Radimem Fialou.

Schillerová také hovořila o tom, že vláda bude věc schvalovat v pondělí na mimořádném zasedání. Kabinet se na podobě úprav zákona podle mluvčího kabinetu Václava Smolky shodl už ve středu. V pondělí bude schvalovat návrh, který prochází posledními technickými úpravami, na dálku per-rollam, řekl Smolka ČTK. Podobně v polovině ledna schválil pátou verzi zákona lex Ukrajina.

Hrnčíř uvedl, že tato změna je pro SPD nepřijatelná. "Senioři jsou jednou z nejohroženějších sociálních skupin nynější drahotou," vysvětlil. Senioři podle něj očekávají, že je stát nenechá padnout. "Je to změna uprostřed hry. Je tu platná legislativa, která počítá s navýšením o celou částku," doplnil.

SPD bude předkládat pozměňovací návrhy, aby se valorizace neměnily. Hrnčíř připomněl, že hnutí dlouhodobě prosazuje, aby se důchody zvyšovaly všem stejnou částkou, nikoliv procentuálně. "Z tohoto pohledu je ten návrh dobře, ale to snížení je nepřijatelné," uvedl.

Schillerová kritizovala, že ve státním rozpočtu na letošní rok se s mimořádnou valorizací nepočítalo. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podle ní "zapomněl na výdaje, které mu ukládá zákon." Proto podle Schillerové vláda nyní požaduje změnu zákona. Návrh ANO považuje za drzost.

Vládní záměr kritizuje i bývalá vládní strana ČSSD, která v posledních volbách vypadla ze Sněmovny. "Vysoké zadlužení ČR znovu odnesou nejvíce ti, kteří jsou na státu zcela příjmově závislí," uvedli dnes sociální demokraté. Kritizují mimo jiné, že rozhodnutí vlády nepředcházela diskuse se sociálními partnery. "Místo konstruktivního hledání nových příjmů do státního rozpočtu v podobě progresivní daně nebo zdanění energetických firem, je vláda odhodlána prostředky získat dalším asociálním opatřením," uvedla ČSSD.

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

důchody Alena Schillerová Hnutí ANO Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy