Nová pražská rada se na prvním řádném zasedání sejde příští týden v pondělí

Pražští radní se na prvním řádném zasedání sejdou příští týden v pondělí. Zasedání bude ještě předcházet ve čtvrtek tzv. předrada, na které se radní vzájemně seznamují s tím, co chystají předložit na pondělním zasedání. Na dotaz ČTK to dnes řekl nově zvolený primátor Bohuslav Svoboda (ODS). V jedenáctičlenné městské radě má pět zástupců koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti čtyři a STAN dva. Koalice Spolu, Pirátů a STAN má v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů.

Podle Svobody přístup na jednání rady budou mít kromě radních všichni, kterým to umožňuje jednací řád, jenž se chystá dodržovat. "Jednací řád říká, že tam jsou členové rady, předsedové výborů, že tam je support úřednický, ředitel magistrátu a tak dále," dodal. Naopak striktní chce být v případě jednání tzv. předrady. "Předradu bych chtěl udělat uzavřenější, a to jenom z těch, kteří o věcech skutečně rozhodují. Nechtěl bych, aby tam chodili asistenti namísto svých radních, abychom se pak na radě už pohybovali v ´informovaném´ terénu," řekl Svoboda.

Minulé vedení rady schválilo tzv. jmenovité hlasování, kdy je vždy uvedeno, jak který radní hlasoval, nikoliv pouze počet pro, proti či zdržel se. Zda bude nová rada v této praxi pokračovat, zatím není rozhodnuto. "Já s tím nemám vůbec žádný problém. Jsem přesvědčen o tom, že jednání rady je věc klidně publikovatelná, ale musí s tím souhlasit celá koalice a musí být jasně definované mantinely," dodal primátor.

Kvůli funkci primátora dal Svoboda k dispozici posty ve sněmovních výborech, vzdal se místa přednosty gynekologické kliniky a rovněž členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dnešním Hospodářským novinám pak řekl, že tento týden v úterý ukončil také svou lékařskou praxi. Kromě primátorské funkce ale nadále zůstane poslancem.

Kromě Svobody je v radě za ODS jako náměstkyně pro zdravotnictví a sociální oblast starostka Prahy 2 Alexandra Udženija a o finance se stará jako radní Zdeněk Kovářík (ODS). Náměstkem pro kulturu a cestovní ruch je za TOP 09 europoslanec Jiří Pospíšil a radním pro infrastrukturu je zvolen Michal Hroza (TOP 09).

Bývalý primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se stal první náměstkem pro dopravu a náměstkyní za Piráty je Jana Komrsková, která bude řešit životní prostředí. V pozici radních jsou také Adam Zábranský (Piráti) a Daniel Mazur (Piráti). STAN má v radě jako náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka a radního pro školství Antonína Klecandu (STAN).

Povolební vyjednávání v Praze trvala téměř pět měsíců a provázela je řada problémů. Komunální volby vyhrálo Spolu před ANO a Piráty. V opozici na magistrátu jsou ANO, Praha Sobě a SPD. Členkou koalice není senátorka Hana Kordová Marvanová zvolená za ODS na kandidátce Spolu, kterou její dnes již bývalí kolegové vyloučili rovněž ze zastupitelského klubu Spolu. Jako důvod uvedli neloajalitu, Marvanová výtky odmítla.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, která získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů získalo hnutí STAN a tři SPD.

Související

Bohuslav Svoboda

Mám černý kašel, zaskočil primátor Svoboda přítomné na jednání ve Sněmovně

Česko od začátku roku eviduje nárůst počtu případů černého kašle, který si našel i vrcholné politiky. Pražský primátor a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) na středečním jednání sněmovního zdravotnického výboru nečekaně uvedl, že se s tímto onemocněním léčí. V místnosti s ostatními členy výboru strávil několik hodin. 

Více souvisejících

Bohuslav Svoboda magistráty Praha

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy