Další restrikce pro české turisty? Petříček nečeká, že by jiné země zavedly opatření

Kypr se přidává k dalším zemím, které povolí vstup českým turistům pouze s negativním testem na covid-19. Toto opatření zavedlo již Slovinsko, ale po českých turistech mířících do Chorvatska nebude negativní test vyžadován pouze v případě, že zemi projedou za 12 hodin. Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD v rozhovoru pro Radiožurnál komentoval opětovné zavádění restrikcí v Evropě a situaci v Karviné.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Petříček se domnívá, že rozhodnutí Slovinska ohledně omezení pobytu pro české turisty může mít na svědomí situace na Karvinsku, která podle Petříčka vypadá rizikověji, než je ve skutečnosti. „Myslím, že situace je o tom, abychom zvládli lokální situaci na Karvinsku, která celkovou situaci v České republice vykresluje rizikověji,“ řekl Petříček v rozhovoru pro Radiožurnál a dodává, že Česká republika používá jinou metodologii než Pobaltské státy, proto mají k dispozici vyšší čísla.

Petříček uvedl, že jednání s jednotlivými státy pořád pokračují. „Jsem rád, že se podařilo vyřešit výjimky, aby tranzit přes Slovinsko byl bez komplikací,“ zmínil Petříček a dodal, že jednání budou stále pokračovat, ale podle Petříčka nebude změna dříve než v průběhu příštího týdně. Podotkl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) je také v kontaktu se zahraničními ministry zdravotnictví.

Situace na Karvinsku se stále zhoršuje, ohnisko covid-19 není jen mezi horníky, ale dostává se i mezi komunitu. Podle Petříčka je karanténa celé Karviné jedna z možností, ale dodává, že toto je záležitost epidemiologů, hygieniků a zdravotníků, a ne ministra zahraničí. „Nicméně si myslím, že tato záležitost vyžaduje zvýšenou pozornost,“ řekl Petříček a dodal, že kvůli situaci na Karviné by mohla být Česká republika vnímána jako riziková.

Zpřísnění podmínek pro české turisty zavedlo nejen Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko, ale také Kypr. Na otázku, jestli zpřísnění podmínek plánují i jiné země Petříček odpověděl, že v tuto chvíli nikoliv. „Kontaktovali jsme naše sousedy, aby věděli, že se jedná jen o regionální problém severní Moravy,“ nastínil Petříček a dodal, že většina našich sousedů má nastavená jiná pravidla počítání vzniklé nákazy. Kypr v současné době požaduje při vstupu negativní test, ale Petříček uvádí, že vyjednávání stále pokračuje. „Budeme zkoušet, aby si lidé mohli udělat test až po příjezdu,“ naznačil Petříček.

Petříček v rozhovoru uvedl, že situace v Karviné není v rozporu s tím, že by Česká republika epidemii nezvládla, protože se jedná jen o lokální záležitost. „Podobně jako v sousedním Německu, kde problém zasáhl některé masokombináty,“ míní Petříček, ale přiznal, že reakce měla být rychlejší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měla jsem tep 150 a problémy. Zdravá mladá dívka popsala, co s ní udělal…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Není tomu dávno, co se z pražského klubu Techtle Mechtle stalo lokální ohnisko nákazy novým typem…

Dálnice do Vídně? Už neplatí „nestavíme, protože sousedi nestaví“, říká…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Roky váznoucí dostavbu dálnic a kvalitního železničního spojení mezi Českem a sousedními státy má…

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Havlíček dá prověřit všech 24 300 mostů v ČR, na rizikových budou…

14.08.2020 21:26 Aktualizováno Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) nechá prověřit stav všech 24.300 železničních a silničních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama