Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

Zasahovali kvůli tomu dnes na středočeském krajském úřadě v Praze a městském úřadě v Milovicích, řekl ČTK okresní státní zástupce v Nymburce Štěpán Brunclík. Podle serveru SeznamZprávy policisté zamířili i do pražského sídla společnosti Mladá RP, která objekty po sovětské armádě bourala.

Policisté zjišťují, kdo je za jednání zodpovědný, což se může týkat fyzických i právnických osob. "Řeší se z našeho pohledu důležitá otázka, kdo to měl v gesci a kdo to kontroloval, případně jestli tam nebylo nějaké úmyslné nebo nedbalostní jednání, které přispělo k tomu, že tenhle stav vůbec nastal. Z toho důvodu se provádějí úkony v sídle Středočeského kraje," řekl Brunclík. Na městském úřadě v Milovicích podle něj policisté zasahovali kvůli tomu, že je tam místně příslušný stavební úřad.

S policií na případu spolupracuje Česká inspekce životního prostředí. "Spolupracujeme v této věci s Policií ČR, ale byli jsme požádáni o mlčenlivost a rovněž i vzhledem k šetření orgánů činných v trestním řízení nemůžeme uzavírat žádná rozhodnutí a bližší info neposkytujeme," zprostředkovala ČTK vyjádření inspekce Dominika Pospíšilová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

V bývalém vojenském prostoru byly zbourány budovy, které měly střešní krytinu a základy z eternitu, jenž obsahuje karcinogenní azbest. "Demolice byly provedeny tím způsobem, že nedošlo k separaci tohoto materiálu jako nebezpečného odpadu, ale byl různě rozbit a nadrcen a rozvezen po bývalém vojenském výcvikovém prostoru a došlo ke kontaminaci toho území azbestem," uvedl Brunclík. "Bylo to přitom v takovém rozsahu, že si toho bylo těžko možné nevšimnout, protože se tam jednalo o stovky tun materiálu," dodal.

Smlouvu o dlouhodobém pronájmu bývalého vojenského prostoru uzavřel kraj s firmou Mladá RP v prosinci 2010. Firma měla areál využívat 40 let, za což zaplatila dopředu 25 milionů Kč. Hejtmanství jí v roce 2016 vypovědělo smlouvu kvůli nedodržení termínů pro demolice. Společnost ale tvrdila, že podmínky neporušila. Že se prověřování týká Mladé RP, Brunclík nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Samozřejmě logicky se to bude týkat subjektů, které tam činnosti vykonávaly nebo které měly ten prostor v nájmu," dodal. Zástupce firmy se ČTK dnes odpoledne nepodařilo kontaktovat.

Případným obviněným může hrozit za neoprávněné nakládání s odpady půl roku až tři roky vězení, respektive rok až pět let podle kvalifikace. U podvodu, při němž měla být vyplacena částka v milionech korun, je sazba dva až osm let. Kvalifikace se ale může měnit. Prověřování bude podle Brunclíka náročné a potrvá delší dobu, protože se týká mnoha lidí a rozsáhlá je i dokumentace. Co dál s kontaminovaným územím, by měli zodpovědět odborníci. Brunclík poukázal na to, že nebezpečí vzniká hlavně, když se s eternitem manipuluje. Pokud je v zemi, je riziko nižší.

Mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová ČTK řekla, že práci s azbestem je potřeba hlásit na krajskou hygienickou stanici. V případě Milovic hygienici dostali takové oznámení v roce 2013, týkalo se demolice 25 objektů. "Z legislativního hlediska to bylo v pořádku, mělo to veškeré náležitosti, takže jsme k tomu neměli připomínky," uvedla mluvčí. Od té doby podle ní hygienici v souvislosti s Milovicemi nic neřešili. Pouze v roce 2016 odpovídali městskému úřadu v Lysé nad Labem na dotaz, kdy byly tyto práce ohlášené. Podle Šalamunové mají hygienici malou šanci nebezpečné nakládání s odpady zjistit, pokud nedostanou žádný podnět. "Což jsme v tomhle případě nedostali," dodala mluvčí.

Vlákna azbestu mohou podle informací na webu Státního zdravotního ústavu způsobovat zdravotní komplikace, zejména při jejich vdechování. Hrozí poškození plic, takzvaná azbestóza, při níž se plicní tkáň zjizví, dýchání je ztížené a plicím se nedaří dostatečně okysličovat krev. Vyjádření ministerstva zdravotnictví o tom, jaká rizika hrozí v případě kontaminace půdy azbestem, ČTK zjišťuje.

Podobný odpad se může skladovat i na běžných skládkách za dodržení stanovených pravidel. Prostor musí být oddělený a uzavřený, aby se zabránilo rozptýlení vláken. "Úložná zóna musí být denně a před každým stlačením překryta vhodným materiálem, a pokud odpad není zabalený, musí se pravidelně kropit," uvedl SZÚ. Po uložení musí být na skládku navezená krycí vrstva zeminy. "Musí být přijata vhodná opatření, aby se zabránilo případnému použití půdy po uzavření skládky kvůli zabránění kontaktu lidí s odpadem," uvádí dále dokument SZÚ.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Milovice Středočeský kraj

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 20 minutami

Aktualizováno před 57 minutami

před 57 minutami

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy