Praha – Stát vlastní tisíce pozemků, chátrajících podniků a obytných prostor. Po celé republice jsou rozptýlené parcely, které patřily v minulosti například okresním výborům nebo jiným dávno zaniklým státním úřadům. Nejasné majetkové poměry pak vedou k tomu, že majetek pustne. Stát proto část takového majetku zřejmě rozprodá.
Prvním krokem bude katalogizace pozemků. Doteď totiž není jasné, kolik toho stát vlastní. Následně bude určeno, které pozemky se dají využít, zbytek se pravděpodobně prodá. „Není zřejmé, které organizační složka státu by s majetkem měla disponovat. V katastru je napsána složka, které už neexistuje, ať je to národní výbor nebo státní podnik v likvidaci," objasňoval pro ČT24 původ majetku náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
Většina takového majetku je dnes ve špatném stavu, stát by se ho proto rád zbavil. Reorganizace by se měla týkat asi čtyř tisíc pozemků a budov po celé zemi. „V současné době katastrální úřad eviduje tyto položky, těch jsou tisíce. Ale existují ještě stovky tisíc položek s neznámým vlastníkem," vysvětloval Závodský s tím, že i tento majetek čeká na své majitele.
Stát by měl za prodej podle náměstka ministerstva financí získat stovky milionů korun, v případě, že by se prodával i majetek, u kterého není dlouhodobě znám vlastník, mohl by se zisk pohybovat v řádu miliard korun.
Související
V ČSSD jsou miliardy kokotov, Bělobrádek upozornil na brutální svědectví o Babišovi
Babiš býval demokrat. Na ministerstvu financí přišel zlom, vzpomíná exnáměstek Závodský
Ondřej Závodský , pozemky , Ministerstvo financí
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
před 49 minutami
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
před 1 hodinou
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 2 hodinami
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 3 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 3 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 4 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 5 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 6 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 6 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 7 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
Estonská zahraniční zpravodajská služba zveřejnila svou výroční zprávu o globální bezpečnosti, ve které varuje před pokračující hrozbou ze strany Ruska. Podle estonských zpravodajců je nepravděpodobné, že by Moskva v příštím roce zahájila proti státům NATO otevřený vojenský útok. Místo toho se očekává pokračování a stupňování různých forem hybridní války.
Zdroj: Libor Novák