Praha - Krajský soud v Praze nemůže pokračovat v projednávání kauzy exhejtmana a exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí obžalovaných z korupce. Advokát Adam Černý dnes soudu sdělil, že je jeho klient hospitalizovaný.
Podle předsedy trestního senátu Roberta Pacovského se Rath ze soudu omluvil dnes krátce před 8:00. Advokát Černý k tomu doplnil, že mu volal s tím, že je v nemocnici. Bližší informace o jeho zdravotním stavu neměl k dispozici a během dneška je bude zjišťovat soud. Pak se rozhodne, zda nebude hlavní líčení v tomto týdnu přerušeno. "Musíme prověřit okolnosti nepřítomnosti," řekl Pacovský.
Psali jsme: Tragédie v Rathově rodině: Exministr drží smutek. Co se stalo?Dnes k soudu přišla bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová), její manžel Petr Kott a podnikatelka Ivana Salačová, která v kauze vystupuje jako spolupracující obviněná.
Hlavní líčení začalo loni v srpnu a je zatím nařízené do října. Rath nedávno uvedl, že by mohlo do konce letošního roku skončit rozsudkem. Kvůli nemoci někoho z obžalovaných však byl soud již v minulosti přerušen a proces se tak může protáhnout.
Státní zástupce v kauze viní 11 lidí z ovlivňování veřejných zakázek. Týkaly se údajně například opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici, kde Rath bydlí a v současnosti provozuje soukromou lékařskou ordinaci. Další zakázky byly prý ovlivněny při modernizaci nemocnic.
14. května 2012 byl Rath zadržen policisty, kteří prohledali jeho kancelář v budově hejtmanství v Praze. Policie ho zatkla podle svého vyjádření „bezprostředně po spáchání trestného činu", kdy lze navzdory imunitě zadržet člena Parlamentu na základě článku 27, odst. 5 Ústavy. Poslanec měl u sebe částku 7 miliónů korun.
Související
David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci
Svaz pacientů jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem
Aktuálně se děje
před 37 minutami
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
před 1 hodinou
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
před 2 hodinami
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
před 3 hodinami
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
před 4 hodinami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 6 hodinami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 6 hodinami
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 6 hodinami
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 7 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 8 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 9 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 10 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 11 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 12 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 14 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 15 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 19 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková