Praha - Ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové vadí, že ODS a TOP 09 vetují zrychlené projednání novely zákona, která by vyřešila problém s průkazy pro zdravotně postižené. Přístup pravice zkritizovala na svém facebookovém profilu.
Situaci, kterou vytvořil v sociálních službách bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, popisuje Marksová jako chaos. Za jeden z jeho důsledků považuje i to, že mezi zdravotně postiženými nyní koluje několik druhů průkazů.
Stránky Ministerstva práce a sociálních věcí uvádějí tři druhy průkazů pro osoby se zdravotním postižením. Průkaz TP pro osoby se středně těžkým postižením, ZTP pro osoby s těžkým postižením, a ZTP/P pro osoby se zvlášť těžkým postižením.
V novém roce by se měl zavést jen jeden druh průkazu. "Podle Drábkovy legislativy by více než 100 tisíc zdravotně postižených muselo znovu k posudkovému lékaři jen proto, aby dostali průkaz nový," píše Marksová.
Novela zákona, kterou navrhlo MPSV, proto místo toho počítá s tím, že by průkazy byly vyměněny všem automaticky. Protože se jedná o problém technické podstaty, navrhla prý Marksová schválení hned při prvním čtení.
"Bohužel ODS a TOP09 opět vetovaly zrychlené projednávání novely tohoto zákona. Posledně ústy Zbyňka Stanjury, teď ústy Miroslava Kalouska," říká Marksová. V prvním případě nebyl uveden důvod, nyní se Kalousek odvolal na nedodržení termínu v řádu poslanecké sněmovny. To ale podle Marksové neodpovídá skutečnosti.
"Poslancům ODS a TOP 09 tak nejspíš záleží na tom, aby se současná situace lidí s postižením v lepším případě rychle nevyřešila, v horším případě aby absolvovali další kolo posuzování zdravotního stavu. Je to zcela mimo moje chápání," uzavírá Marksová.
Související
Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD
Marksová (ČSSD) se vrací. Bude politickou náměstkyní na ministerstvu zahraničí
Michaela Marksová-Tominová , zdravotně postižení
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
před 1 hodinou
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
před 3 hodinami
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
před 4 hodinami
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
před 5 hodinami
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
před 6 hodinami
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
před 8 hodinami
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 9 hodinami
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 10 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 11 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 13 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
Šéf české diplomacie Petr Macinka (Motoristé sobě) ocenil v Černínském paláci bývalou hlavu státu Václava Klause, kterému předal medaili Za zásluhy o diplomacii. Ministr zahraničních věcí tak učinil u příležitosti exprezidentových nadcházejících 85. narozenin, které oslaví v pátek.
Zdroj: Libor Novák