Praha - Starosta Prahy 5 Milan Jančík ke konci července rezignuje na post starosty městské části a skončí i jako předseda oblastní organizace ODS. V úterý to Jančík oznámil na základě jednání regionální rady pražské ODS.
Jančíkův krok přišel po třech hodinách jednání vedení pražské ODS. "Kdo mě nahradí, není zatím jasné," řekl Jančík poté, co opustil jednání regionální rady. Své rozhodnutí oficiálně oznámí ve středu radě městské části. O tom, kdo jej ve funkci vystřídá, podle něj bude jednat zastupitelstvo Prahy 5.
"Starosta Jančík je rozumný muž," komentoval ochotu Jančíka odstoupit náměstek primátora Pavel Klega.
Milan Jančík také připomněl, že na podzim už nebude v komunálních volbách znovu kandidovat.
Jančíkův krok znamená, že nebude zrušena oblastní organizace ODS v Praze 5. I o tomto kroku pražští občanští demokraté uvažovali. Odvolání Jančíka z postu starosty zatím totiž bylo neúspěšné, ačkoli se o to zastupitelstvo městské části pokoušelo již několikrát. Zrušení místní organizace tak mohlo být řešením, které by Jančíka z křesla dostalo. "Nedovedu si představit, že by ODS v Praze 5 měla být zrušena, jde dlouhodobě o úspěšnou organizaci. Já osobně se dnešního jednání nebojím," prohlásil Jančík před začátkem úterní schůze rady.
Poslanec Boris Šťastný Mediafaxu řekl, že ODS musí vyhrát podzimní komunální volby a podle něj je známé, že pověst ODS v Praze 5 ubírala občanským demokratům hlasy.
Schůze regionální rady, která začala v úterý po 17. hodině, skončila po necelých čtyřech hodinách. Vedení pražské ODS mělo původně na návrh některých členů jednat i o konci Pavla Béma v čele hlavního města. "Několik občanských demokratů vznese požadavek, aby se Bém vzdal funkce primátora ještě před koncem funkčního období," sdělil agentuře Mediafax před jednáním nejmenovaný člen pražské ODS. Béma by sice mohlo odvolat zastupitelstvo, to se ovšem setká až v září. A tak dlouho se některým členům ODS s ohledem na říjnový termín komunálních voleb čekat nechce.
Bém však na jednání regionální rady nedorazil a omluvil se z něj. Podle náměstka primátora Pavla Klegy se o Pavlu Bémovi diskutovalo, ale členové rady nechtěli o primátorovi rozhodnout v jeho nepřítomnosti. Bém ale debatě neujde, bude o něm jednat regionální rada ve čtvrtek před zasedáním regionálního sněmu pražských občanských demokratů. "Po čtvrtku bude jasné, co dál. V případě, že by Bém rezignoval, nahradil by ho první náměstek Milan Richter," uvedl Klega.
"Debata byla dlouhá a bude pokračovat, na jejím konci by měla být jednotná ODS," dodal Klega.
Bém rezignaci zatím odmítá. "Prosím? Taková pitomost, tři měsíce před volbami? A proč? Z jakého důvodu? Že Praha prohrála volby? A co ostatní regiony? A co celé vedení pražské ODS? A co vedení jednotlivých oblastí? Nejlépe těch, které byly nejhorší? Anebo proto, že Praha není předlužená, hospodaří s vyrovnaným rozpočtem a v době krize platí svoje dluhy? Anebo že je i v době krize nejsilnějším subjektem veřejné správy, který stále podporuje díky efektivitě svého hospodaření český stavební průmysl? Za to se přebírají ocenění, nikoliv odchází," reagoval primátor Bém s tím, že nejvíc křičí ti nejméně úspěšní.
Zastala se ho i starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová, tvrdí, že Bém by měl ve funkci primátora zůstat až do voleb.
Současný místopředseda pražské ODS Josef Nosek poukázal na to, že vypořádání se s osobami, jež dlouhodobě kazí straně jméno, je nakloněna nemalá část straníku. "Bohužel, tady nestačí jen nějaké výkřiky do tmy, potřebujeme společné stanovisko," konstatoval Nosek.
Související
Starosta Prahy 5: Za rozpadem koalice stojí Jančíkovi pohrobci
Každý osel může podat trestní oznámení. Bývalí radní v Praze obvinění nechápou
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě