Praha - Sněmovna v prvním kole podpořila novelu, která mimo jiné umožní postihovat anonymní volební reklamu. Novela rovněž převádí dozor nad reklamou na potraviny z krajských živnostenských úřadů na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.
Předseda tohoto výboru Martin Komárek (ANO) se pozastavil nad tím, že novela má odkazem na nové předpisy EU nahradit v zákoně formulace, které zakazují reklamu založenou na podprahovém vnímání nebo se týkají dětí a mladistvých. "Mám určitou pochybnost, zda bude nová úprava dobře fungovat," uvedl Komárek.
V případě volební reklamy přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu se zákazem anonymního oznámení místo anonymní reklamy. Toto ustanovení je podle ministerstva v praxi téměř nepoužitelné a nepostižitelné. Problém byl v pojmu reklama, který se týká podnikatelské činnosti. Nově by tak mělo být zakázáno "šíření anonymního oznámení týkajícího se voleb v době od vyhlášení voleb do ukončení hlasování". Porušení by mohlo být pokutováno až dvěma miliony korun.
Na potravinářskou inspekci má být převeden dozor nad reklamou na potraviny, která obsahuje výživová nebo zdravotní tvrzení, a reklamu na potraviny uvádějící v omyl. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) označil přesun za zefektivní dozoru vzhledem k tomu, že inspekce už má dohled nad značením potravin.
Související
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
Poslanecká sněmovna , reklama , státní potravinářská inspekce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
před 2 hodinami
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
před 3 hodinami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 5 hodinami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
Britská monarchie nemůže být překvapena tím, že kvůli kauze bývalého prince Andrewa čelí protestům. Král, jeho žena i syn s manželkou se v těchto dnech dostali do konfrontace s protestujícími, které zajímá, co věděli o Andrewově chování.
Zdroj: Lucie Podzimková