Praha - Zástupci vlády a justice se dnes dohodli v otázce platů soudců a státních zástupců. Ti mají podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se jednání účastnil, dostat část platů zpětně, části nároků se ale vzdají. Stát by to mělo vyjít na zhruba 1,2 miliardy korun, uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Výplata peněz je podmíněna tím, že soudci a státní zástupci přistoupí na dohodu o narovnání, ti, kteří na ni nepřistoupí, nárok na doplatek mít nebudou. Návrh ještě musí schválit vláda.
"Ta dohoda je o tom, že obě strany ustoupily nějakým způsobem. To znamená scházíme se zhruba na půli cesty. Soudci, státní zástupci v podstatě zapomenou na doplatek platů, co se týče trojnásobného koeficientu, stát na druhou stranu by doplatil rozdíl v platové základně," uvedl na tiskové konferenci Zeman.Dnešní vícehodinová diskuse řady expertů reagovala na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého nepoužívá ministerstvo práce při stanovování platů správný statistický údaj. V uplynulých letech navíc zákon soudcům a státním zástupcům místo trojnásobku přiznával jen 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.Představitelé soudců i státních zástupců vyjádřili dnes přesvědčení, že většina zástupců justice na kompromis, který si obě strany pochvalovaly, přistoupí a nebudou své nároky vymáhat soudně.Ministryně spravedlnosti Válková také uvedla, že nejhorší možný scénář počítal s tím, že finanční narovnání se soudci a státními zástupci bude státní kasu stát až šest miliard korun. Stát tak podle ní výrazně ušetří.
Související
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
Vláda ČR , Soudnictví , mzdy / platy
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. V baru došlo ke smrtícímu výbuchu
před 1 hodinou
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst.
Zdroj: Jan Hrabě