Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 dnes vyslechl svědky kvůli žalobě exposlance ODS Ivana Fuksy, který žádá čtyřmilionové odškodné za trestní stíhání v kauze údajných "trafik". Psychiatr a právník popisovali jeho problémy spojené z měsíčním pobytem ve vazbě, hovořila také Fuksova manželka.
Fuksa jedná o smíru s ministerstvem spravedlnosti, zatím bez výsledku. Stejně s úřadem vyjednává exposlanec Marek Šnajdr. Odškodnění žádá i jejich někdejší kolega ze Sněmovny Petr Tluchoř.
Před soudem vypovídal primář psychiatrického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vlastimil Tichý, ke kterému Fuksa začal docházet od listopadu 2013.
Exposlanec podle něj trpí stresovou poruchou. Stěžoval si například na pokleslou náladu, napětí, nespavost a bolesti hlavy. Vracely se mu prý vzpomínky na zásah z poloviny června 2013, při kterém byl zadržen policií, a pak měsíc strávil ve vazbě v Ostravě. Postupně se jeho stav prý zlepšil. Připomínáním případu se ale podle odborníka může situace opět zhoršit, stejně jako pokud se mu nedostane zadostiučinění.
"Také musel být před tím (trestním stíháním) sledován a odposloucháván a neustále měl pocit, že by mohl být opět sledován," řekl lékař. Fuksa prý měl výčitky vůči rodině, aby se na ni okolí nedívalo s opovržením. "Obával se budoucnosti co se týče povolání, že na něj bude pohlíženo jako nedůvěryhodnou osobu," dodal Tichý.
Žalobci trojici exposlanců obvinili v jedné z kauz někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové. Zákonodárci si údajně nechali slíbit "trafiky" v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdají mandátu, čímž nepodpoří tzv. stabilizační balíček vlády. Advokátní koncipient z kanceláře Fuksova advokáta Tomáše Gřivny Michal Sýkora, který případ zpracovával, soudu řekl, že Fuksa trestnímu stíhání od začátku nerozuměl. "Vzdát se mandátu bylo pro něj čestné řešení, než aby hlasoval pro stabilizační balíček, proti kterému brojil," uvedl. Snažil se prý Fuksovi vysvětlit, že post, který později exposlanec přijal, je žalobci považován za určitou formu úplatku. "Jedná se o novátorskou konstrukci, která doposud v judikatuře nebyla řešena," uvedl.
Při návštěvách ve vazbě Fuksa prý působil sklesle a hubnul. "Říkal, že tam vysloveně trpí tím, že má velmi omezený pohyb, protože byl zvyklý celý život každý den sportovat, běhal maratony a podobně. Postupem doby jsem vnímal, že se psychický stav zhoršuje," dodal právník.
Související
Kauza údajných trafik: Nečas a jeho manželka byli zproštěni viny
Trapas u soudu: V kauze poslaneckých trafik dorazil pouze jeden z 10 svědků
Ivan Fuksa , ODS , Jana Nagyová
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 2 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 2 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 3 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 3 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 4 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 4 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 4 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 5 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 6 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 7 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 8 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 9 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 9 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 10 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 11 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová má za sebou životní výkony a jen necelý měsíc před začátkem Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d´Ampezzu. Na mistrovství Evropy v Polsku totiž nejprve v sobotu získala na trati dlouhé 1500 metrů stříbrnou medaili, aby pak tento svůj výkon v neděli přebila zlatou medailí na trati dlouhé 1000 metrů.
Zdroj: David Holub