Olomouc - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes zúčastnil pietního aktu v Javoříčku u Olomouce. Poté přišla řeč i konvoj ruských Nočních vlků, kteří se včera vydali na cestu z Moskvy do Berlína. Kvůli zakázanému průjezdu Polskem ale budou mít velký problém jízdu uskutečnit. "Pokud přece jenom Polskem projedou a zamíří do Česka, tak budou muset získat povolení úřadů a dodržovat české zákony," konstatoval předseda vlády.
"Vzali jsme na vědomí, že Polsko průjezd motorkářů zakázalo. A pokud se dobře podívám na mapu, tak přemýšlím, kudy by se k nám ti motorkáři mohli dostat, když přes Polsko neprojedou," uvedl Sobotka, který nepředpokládá, že by Noční vlci odklonili plánovanou trasu přes Ukrajinu.
Vláda o cestě motorkářů z klubu Noční vlci v pondělí podle Sobotky jednat nebude, což některé zdroje minulý týden avizovaly. "Vyjádřilo se k tomu jasně ministerstvo zahraničí, které požádalo o dodání podrobností od organizátorů (jízdy motorkářů) a uvidíme, jestli stihnout vyřídit potřebné formality," podotkl Sobotka.
Česká diplomacie rozhodnutí Polska nepovolit průjezd motorkářů přijala "s respektem" a varovala, že vyřídit včas ruskou žádost o průjezd Českou republikou bude obtížné. Průjezd má podle ministerstva soukromý charakter, žádosti o povolení potřebná k pobytu a průjezdu přes území České republiky tudíž musejí ruští motorkáři podat sami.
Vůdce ruských motorkářů Alexandr Zaldostanov agentuře DPA při slavnostním startu v sobotu řekl, že dvacítka motorkářů se pokusí do 9. května dorazit do Berlína. Členové skupiny mají podle něj víza a hranici do Polska projedou jednotlivě. "Já sám jsem bohužel vízum nedostal," připustil muž, který je rovněž znám pod přezdívkou "Chirurg". Pokud motorkáři Polskem nakonec projedou a zamíří do Česka, tak budou muset podle Sobotky respektovat české zákony.
Podle informací serveru Novinky.cz motorkáři z ruské Kaliningradské oblasti se včera v Polsku zúčastnili vzpomínkového obřadu. Nejedná se ovšem o stejnou skupinu, která v sobotu vyrazila z Moskvy navzdory tomu, že její členové nemají víza pro Schengenský prostor. Vlci z Kaliningradu potřebné dokumenty od Poláků získali.
Související
Bosna zakázala vstup šéfovi ruských Nočních vlků
Rusko na Noční vlky kašle. Kreml jim nedal ani korunu
konvoj "Nočních vlků" , Bohuslav Sobotka , Polsko
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
O blížícím se fotbalovém mistrovství světa, které vypukne již ve čtvrtek 11. června večer a které poprvé v historii budou spolupořádat tři země – konkrétně USA, Kanada a Mexiko, se v mnoha ohledech může směle mluvit o mistrovství, jaké fotbalový fanoušek dosud nezažil. Nejen rekordním počtem účastníků, kterých bude poprvé až 48, ale také třeba i kvůli změnám pravidel, stejně jako postupového klíče.
Zdroj: David Holub