Praha - Ministři by se měli na středeční schůzi vlády zabývat Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky v ČR, který vytvořila ministerstva průmyslu a financí.
Plán navazuje na aktualizaci Státní energetické koncepce (ASEK), kterou vláda schválila minulý týden a podle které má být právě jádro hlavním zdrojem výroby energie v Česku v dalších desetiletích. Z materiálu nakonec vypadly úvahy na případnou stavbu závodu na finalizaci výroby jaderného paliva v Česku.
"Protože pan ministr (obrany Martin) Stropnický (ANO) měl obavu o národní bezpečnost, tak jsme nakonec vyškrtli všechny zmínky o tom, že by mohl být nějaký z aplikačních závodů na výrobu jaderného paliva v České republice," uvedl tento týden ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotknul, že materiál obsahoval pouze plán na studii, která by zjistila, zda by stavba závodu nebyla dobrý nápadem. Již dříve kritizovala záměr společnost Westinghouse, která do roku 2010 dodávala palivo do Jaderné elektrárny Temelín, a která se účastnila i loni zrušeného tendru na její dostavbu. Argumentovala tím, že Česko by se stavbou závodu uzavřelo dalším dodavatelům paliva.
Podle předkládaného plánu je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. O plánu postavit po jednom novém bloku v obou českých jaderných elektrárnách hovoří Mládek zhruba od poloviny loňského roku. "Vypadá to tak, že dalším blokem, který bude s velkou mírou pravděpodobností dostavován v České republice bude blok v Dukovanech," uvedl ministr tento týden.
Podle ministerstev by měla v přípravných pracích vedoucích k výstavbě i včetně získání všech povolení a uzavření smluv s dodavateli pokračovat energetická společnost ČEZ. Časový rámec získání stavebního povolení předpokládá materiál zhruba v roce 2025. Před jeho vydáním a vynaložením investice 250 až 300 miliard pak navrhuje, aby stát znovu posoudil, zda je možné nové jaderné zdroje stavět i bez státních garancí, nebo není.
Související
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
před 2 hodinami
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
před 3 hodinami
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
před 5 hodinami
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
před 6 hodinami
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
před 7 hodinami
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 8 hodinami
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 8 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 9 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 10 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 11 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 11 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 11 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 12 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 13 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 13 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 14 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 16 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě