Dojde na revoluční změny v Česku? Důležitá schůze Sněmovny se kvapem blíží

Praha - Sobotkova vláda včera mimo jiné schválila návrh na zavedení on-line pokladen v Česku a ústavní novelu o omezení pravomocí prezidenta. Obě tyto normy se setkaly s rozporuplným přijetím, lze tedy předpokládat, že ve Sněmovně bude hodně rušno. Jednat začne 16. června.

Poslanci by měli schvalovat také například tzv. kurzarbeit, vznik registru přestupků a novelu, podle níž budou muset zdravotní pojišťovny zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi.

Návrh programu schůze dnes projednal sněmovní organizační výbor. V červnu by měla schůze trvat týden. Podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM) je prioritou, aby v něm byly na programu body, které mají být projednány do konce měsíce. Schůze pak bude pokračovat po přestávce mimo jiné na jednání výborů od 7. července.

V úvodním kole by mohli poslanci debatovat taky o vládních předlohách o prokazování původu majetku, o zvýšení spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků a o úplném zákazu kouření v restauracích. V návrhu programu je i první čtení normy, která zruší druhý důchodový pilíř.

Sněmovna by mohla pokračovat také v projednávání sporné předlohy, která zpřesňuje zákon o ochraně potravinářů a zemědělců před praktikami obchodních řetězců. V červenci by měla přijít na řadu další kontroverzní norma, kterou chce Senát zavřít supermarkety a hypermarkety o některých státních svátcích.

Pravice už avizovala obstrukce při projednávání elektronické evidence tržeb. „Ministerstvo financí nemá vůbec představu, kolik zavedením registračních pokladen vybere navíc. Je absurdní, když Andrej Babiš tvrdí, že zvýší příjmy státního rozpočtu o 10–12 miliard korun, přitom nezohledňuje, zda se do systému zapojí 600 000 nebo 300 000 lidí. Takové počty by neprošly ani školákovi, natož ministrovi financí. Aby celý systém vůbec fungoval, musí ministerstvo přijmout dalších 400 úředníků. Andrej Babiš sype z rukávu různá čísla, která ale není schopen doložit žádnou relevantní analýzou," uvedla předsedkyně klubu pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

„Registrační pokladny jsou možná výhodné pro velké podnikatele, škodí ale těm malým a středním, škodí aktivním a pracovitým lidem. Ne náhodou: socialistické vládě vadí nezávislost a svoboda, kterou živnostníci mají, proto je omezuje. ODS se aktivních a pracovitých lidí bude vždy zastávat," dodal včera šéf ODC Petr Fiala.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna elektronická evidence tržeb EET zákony

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

před 5 hodinami

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád

Americký prezident Donald Trump si neodpustil velmi jízlivou reakci na nejnovější smutnou zprávu. Ve věku 81 let zemřel někdejší šéf FBI a bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jenž se zabýval otázkou ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy se Trump stal poprvé prezidentem. 

před 16 hodinami

včera

Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince

Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy