Praha/Bratislava - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš považuje svůj spor s poslancem sociální demokracie Ladislavem Šinclem za uzavřený. Předsedy vládních stran informoval o tom, že se s ním poslanec odmítá setkat, jak to ve čtvrtek navrhla koaliční rada.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to vzal na vědomí, řekl dnes Babiš ČTK. Naopak podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka se spor ještě neuzavřel. Bude se táhnout tak dlouho, dokud se někteří poslanci budou bát Babiše zeptat, míní.
Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den na koaličním jednání údajně obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a prý ho i zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. Babiš to popírá a odmítá se omluvit, k čemuž ho vyzvala ČSSD. Koaliční rada doporučila oběma politikům, aby si věc vyříkali. Šincl se ale nyní s Babišem setkat nechce.
"Já jsem informoval koaliční radu, že nemůžu plnit ten závazek, že mám se s ním potkat. On to odmítá, tak jsem napsal panu premiérovi a (šéfovi lidovců Pavlu) Bělobrádkovi. A pro mě je to uzavřený," řekl dnes Babiš ČTK. Další debatu o tématu ale očekává, až se znovu bude projednávat návrh zákona o pojištění.
Bělobrádek vidí věc úplně jinak. "Já myslím, že to uzavřené není, protože se to bude táhnout tak dlouho, dokud tady bude strach některých poslanců vůbec se na něco zeptat pana Babiše, aby na ně zase nevytáhl nějaké mediální výstupy, které často jsou nepravdivé nebo kontroverzní," řekl dnes novinářům. Věc se ještě bude muset řešit.
Premiér Sobotka si stále myslí, že tečkou za celou kauzou by měla být omluva ministra financí Šinclovi. Řekl to dnes novinářům v Bratislavě. Zdá se ale, že k ní nedojde. "V situaci, kdy se ministr financí omluvit nechce, poslanec Šincl se zase nechce sejít s ministrem financí, tak těžko říct, jakým způsobem lze tuto kauzu ukončit; pravděpodobně tím, že se v koalici budeme soustředit na důležité věci, které jsou před námi," podotkl Sobotka.
Související
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
Andrej Babiš , Ladislav Šincl (poslanec ČSSD)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 1 hodinou
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 2 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 2 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 3 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 4 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 5 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
Americký prezident Donald Trump sdělil Kongresu, že boje s Íránem byly zastaveny kvůli probíhajícímu příměří, takže nemusí zákonodárce žádat o jejich souhlas s vojenskou operací. Trump napsal kongresmanům dopis, v němž vše zdůvodnil, uvedla BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková