Praha - Sobotkova vláda bude ve středu projednávat novelu, kolem které se vedou v koalici spory. Ministerstvo vnitra spolu s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem navrhuje, aby ženy tvořily aspoň dvě pětiny kandidátů pro sněmovní a krajské volby; stejné minimální zastoupení by ovšem měli mít i muži.
Cílem novely je větší zapojení žen do veřejného a politického života, uvedlo vnitro. Při posledních sněmovních i krajských volbách ženy tvořily čtvrtinu kandidátů, ve Sněmovně i krajských zastupitelstvech měly zhruba pětinové zastoupení.
Předloha stanoví, že muži a ženy by museli být zastoupení rovnoměrně na prvních dvou místech každé kandidátky. Pokud by bude kandidátů nominováno více, "je každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 procenty", uvádí se v předloze. Na kandidátních listinách by strany či hnutí musely se podle návrhu nově uvádět také pohlaví svých adeptů na poslance či krajské zastupitele.
Vnitro navrhlo také sankce za nedodržení podmínky minimálního zastoupení mužů a žen, ovšem jen pro strany, které by se do Sněmovny či krajského zastupitelstva dostaly. Chce jim snížit roční příspěvek za mandát o 30 procent, tedy za poslanecký mandát z 855.000 na 598.500 korun, za krajský mandát ze 237.500 na 166.250 korun.
Ministerstvo financí upozornilo, že snížení příspěvku by bylo velmi omezující pro malé strany či hnutí, které mají jen několik krajských mandátů.
Ministerstvo obrany namítlo, že pozice na kandidátní listině není zárukou místa v zastupitelském sboru. Vnitro by proto pro deklarovaný cíl mělo zvolit jiná opatření. Pavel Bělobrádek, šéf KDU-ČSL, pokládá návrh za protiústavní, diskriminační a věcně chybný. Argumentuje Listinou základních práv, která zaručuje občanům přístup k voleným a jiným veřejným funkcím za rovných podmínek, tedy bez ohledu na rasu či pohlaví.
Související
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Vláda ČR , Jiří Dienstbier ml. , Pavel Bělobrádek
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
před 1 hodinou
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
před 2 hodinami
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
před 2 hodinami
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
před 3 hodinami
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
před 4 hodinami
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
před 5 hodinami
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
před 6 hodinami
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
před 6 hodinami
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
před 7 hodinami
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
před 8 hodinami
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
včera
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
včera
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
včera
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
včera
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
včera
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
včera
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
Francouzská politička Marine Le Penová je i podle nejnovějších průzkumů jasnou favoritkou prezidentských voleb, které se uskuteční v příštím roce. Podpora kontroverzní dámy se nesnížila ani poté, co byla v uplynulých dnech odsouzena kvůli zneužití veřejných prostředků.
Zdroj: Lucie Podzimková