Babiš je nezvykle agresivní, varuje politolog

Praha - Spor mezi poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a ministrem financí za hnutí ANO Andrejem Babišem hodnotí politolog Lukáš Jelínek jako "nezvykle agresivní politický boj" ze strany šéfa hnutí ANO. Jako problematický vnímá zejména Babišův výklad informací z médií.

Spor se mezi Šinclem a Babišem rozhořel kvůli pozměňovacímu návrhu k zákonu o pojišťovnictví. Během jednání měl ministr financí údajně vytáhnout složku se Šinclovým jménem a obvinit ho z korupce. Babiš ale médiím i našemu serveru řekl, že žádné kompromitující materiály na jednání nepřinesl, prý šlo pouze o články z médií.

Podle politologa je ale tady zakopaný pes. Informace z médií "interpretuje jako absolutní pravdu, jako věc, která podle něj ukazuje, že poslanec Šincl je nedůvěryhodný, a že se jedná o korupčníka, protože si to přečetl v novinách," řekl Českému rozhlasu.

Metody ministra financí považuje za "nezvykle agresivní" politický boj. "Ten je možná známý z byznysu, ale v naší politice na něj zvyklí nejsme, a celkem logicky to vyvolává napětí uvnitř vládní koalice, které jen tak nepoleví," dodal.

Lidé jako Andrej Babiš si podle něj informace o partnerech shánějí, protože jsou na to zvyklí. "Věřím tomu, že Babiš byl vždy na firemních schůzkách důkladně připravený na své partnery i protivníky," tvrdí Jelínek.

Celý spor ale dostává do kleští premiéra Bohuslava Sobotku, tvrdí expert. "Jeho zájmem je hájit vládní koalici a stabilitu kabinetu, na druhou stranu se od něj jako od předsedy ČSSD očekává, že bude hájit zájmy strany i čest vlastních poslanců. Pokud by Andrej Babiš celý spor přehrál na spor o provize pojišťováků, kdy tvrdí, že hájí zájmy voličů a jejich peněženek, tak by to mohlo nejen Babiše nepoškodit, ale mohl by vyjít ve veřejném mínění z tohoto konfliktu jako vítěz," dodal Jelínek.

Související

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Ladislav Šincl (poslanec ČSSD)

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

včera

včera

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

včera

včera

31. prosince 2025 21:43

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

31. prosince 2025 20:27

31. prosince 2025 19:16

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

31. prosince 2025 17:21

Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách

Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy