Praha - Jedinou a navíc několik měsíců starou písemnou interpelaci, stihla projednat Poslanecká sněmovna, než byla schůze po 15 minutách přerušena. Paradoxně mířila na Marcela Chládka (ČSSD) ještě jako ministra školství, odpovědi se tedy musela chopit jeho nástupkyně. Na debatu o dalších písemných dotazech na členy vlády se prakticky dostat nemohlo, chyběli interpelující nebo interpelovaní.
Vyzula se už v březnu ptal Chládka na povinnou školní docházku cizinců. "Bohužel tuto věc teď zdědila nová paní ministryně," poznamenal poslanec, který potom, co Kateřina Valachová záležitost okomentovala, nežádal, aby Sněmovna přijala nějaké usnesení.
Valachová se omluvila za to, že se Vyzula odpovědi dočkal až po 1. květnu, tedy po nabytí účinnosti novely školského zákona. Tato interpelace totiž začala už v březnu. "Jsem maximálně spokojen," uvedl po vystoupení nové ministryně poslanec.
Poslankyně TOP 09 a Starostů Jitka Chalánková po přečtení dotazu na téma, co bude s bratry Michalákovými v Norsku, pokud by tam dosáhli zletilosti, sama požádala o to, aby poslanci projednávání interpelace přerušili kvůli nepřítomnosti omluvené ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD). Stejně dopadla taky interpelace Zdeňka Ondráčka (KSČM) na omluveného ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), na Ondráčkovu žádost byla přerušena.
Následně měl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) čelit dotazu Jany Černochové (ODS) o dotacích pro motoristické sportovní organizace. "Já tady nevidím paní poslankyni Černochovou. Jakkoli pan předseda vlády avizoval, že je na cestě, aby mohl odpovědět, tak zde není interpelující poslankyně a o této interpelaci jednat nemůžeme," podotkl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
V sále nebyla ani Radka Maxová (ANO), jež chce po Chovancovi další informace ohledně změny formy v poučení obětí trestných činů. Dopolední interpelace tak zabraly poslancům jen o málo více než čtvrthodinu.
"Na základě dohody předsedů poslaneckých klubů, která byla učiněna, že v 11 hodin bude pokračovat projednávání branného zákona, mi nezbývá nic jiného, než schůzi Sněmovny přerušit do 11 hodin," ohlásil nakonec Hamáček.
Související
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Poslanecká sněmovna , Marcel Chládek , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?
před 2 hodinami
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
před 2 hodinami
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
před 3 hodinami
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
před 4 hodinami
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
před 5 hodinami
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
před 6 hodinami
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
před 7 hodinami
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
před 7 hodinami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 8 hodinami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 9 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 10 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 11 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
Je tomu přesně 35 let, co stanul první Čech na vrcholu nejvyšší hory světa. Bylo 17. května roku 1991, když český horolezec jménem Leopold Sulovský zdolal Mount Everest. A nebyla to jediná osmitisícovka, na kterou vystoupal.
Zdroj: Lucie Žáková