Praha – Bývalý hlavní manažer hnutí ANO Vladislav Koval dostal kvůli korupci tříletou podmínku. Jeho trest dnes potvrdil i odvolací soud. Podle pravomocného rozsudku si Koval v pozici šéfa odboru ministerstva pro místní rozvoj řekl o úplatek. Koval trest přijal, dodal ale, že mu nešlo o peníze.
Koval si v pozici šéfa odboru ministerstva pro místní rozvoj podle rozsudku řekl o úplatek. Jako ředitel ministerského odboru hospodářských služeb sešel loni v říjnu s jednatelem firmy Protum Servis, která pro ministerstvo zajišťovala údržbářské práce, a požádal ho o úplatky v nespecifikované výši. O dva dny později mu nabídl zakázku za půl milionu korun na výměnu protipožárních dveří, přičemž část z této sumy chtěl pro sebe.
Bývalý ostravský zastupitel své chování opakovaně označil za "špatné manažerské rozhodnutí" a provokaci. O úplatek si prý zkusil říct proto, že chtěl sám odhalit korupční jednání. Podle svých slov měl totiž podezření, že si Protum Servis fakturovala některé služby navíc.
Celou věc prý považoval za dobrý nápad, nakonec ale všeho lituje. Problém byl v tom, že o dané schůzce nikoho neinformoval. To Koval uznal. Postupoval prý tak, jak by to udělal v soukromé firmě. „Nepochopil jsem, že se musím řídit vnitřními předpisy ministerstva," vysvětloval Koval odvolacímu senátu.
Státní zástupce pro muže požadoval nepodmíněný trest vězení. To by ale podle členky odvolacího senátu Jany Lemfeldové nebylo na místě. Dodala, že Koval nebyl nikdy předtím trestán. Vedle podmínky mu soudy uložily pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích veřejné správy a peněžitý trest 30.000 korun.
Související
Tříletá podmínka pro exmanažera ANO, na ministerstvu chtěl úplatek
Vladislav Koval (dříve ANO) , soudy , Ministerstvo pro místní rozvoj
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Éra bezpečnostních záruk skončila. Evropa řeší, jak přežít bez pomoci USA
před 1 hodinou
Rostoucí ceny online reklamy nutí malé podniky hledat alternativy. Tisk plakátů se vrací do hry
před 1 hodinou
Evropští lídři kvůli Ukrajině volali Trumpovi. Zelenskyj chystá jednání s Koalicí ochotných
před 3 hodinami
Rusové chystali druhé 11. září, do letadel chtěli umístit bomby, zjistili zpravodajci
před 3 hodinami
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
před 4 hodinami
Machadová uprchla z Venezuely. Míří do Osla, kde měla převzít Nobelovu cenu
před 4 hodinami
Fiala je přesvědčen, že Česko předává Babišovi ve skvělé kondici
před 5 hodinami
Trump rozhodl. Američané přitvrdí proti obyčejným turistům
před 6 hodinami
Důchody vyplácené poštou od ledna zdraží. Existuje možnost, jak ušetřit
před 7 hodinami
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
před 7 hodinami
Nejočekávanější předpověď v roce. Meteorologové naznačili, jak bude o Vánocích
před 8 hodinami
V případu vraždy na ulici v Brně padlo obvinění. Muži hrozí až 20 let
před 9 hodinami
NATO se musí vzpamatovat jako celek. Adaptace na boj s teroristy už nestačí
před 9 hodinami
Piráti zřejmě nezmění kurz. Hřib bude v lednu obhajovat funkci
před 10 hodinami
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
před 11 hodinami
Na Ukrajině mohou být do tří měsíců volby, Zelenskyj není proti
před 12 hodinami
Počasí může ještě dnes trhat rekordy, pak se ochladí
včera
FT: USA daly Zelenskému na přijetí mírového plánu ultimátum. Ukrajina pošle Bílému domu odpověď ve středu
včera
Novinář měl neomezený přístup k Zelenskému. Teď vysvětlil jeho strategii při jednání i otřes po pádu Jermaka
včera
„Antiukrajinské body byly odstraněny.“ Zelenskyj posílá do USA revidovaný mírový plán
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opětovně potvrdil, že Ukrajina není ochotna postoupit území Rusku. Jednání o mírovém plánu navrženém Spojenými státy americkými sice pokračují, ale bez jasného časového horizontu. Zelenskyj jasně prohlásil, že se rozhodně nehodlají ničeho vzdát. Dodal, že na to nemají zákonné, ústavní, mezinárodní ani morální právo.
Zdroj: Libor Novák