Praha - Ministr financí Andrej Babiš ve čtvrtek večer nečekaně prohlásil, že chce u sudového piva snížit DPH z 21 na 10 procent. Tomu nemůže uvěřit náměstkyně ministra zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová.
"V těžko popsatelném šoku jsem si dnes ráno pročítala zpravodajské servery přinášející ty „senzační" zvěsti, kterak se ministr financí Andrej Babiš rozhodl snížit DPH u točeného piva z 21 na 10 procent. V první chvíli - pravděpodobně pod náporem onoho prvotního šoku - jsem pod články začala hledat zdroj těchto informací, o kterém jsem byla přesvědčená, že musí být jedině server Infobaden," uvedla na webu strany s tím, že nakonec zjistila, že jde o autentické výroky Babiše.
Před deseti dny představovala vládou schválený Akční plán pro oblast alkoholu, tabáku a hazardu, kterým vyhlásila dlouhodobý program s cílem snížit mimo jiné alarmující závislosti a spotřebu alkoholu v české populaci. "V zemi, kde 20 procent mladistvých ve věku 15 let pije alkohol pravidelně, je zapotřebí aktivně se vydat proti tomuto nebezpečnému trendu a dostupnými opatřeními a osvětou se jej snažit zvrátit. Dle očekávání jsem za tyto návrhy sklidila vedle pozitivních ohlasů (především od rodin, které s těmito problémy bojují) také ty negativní, které mě obviňovaly z porušování občanských svobod a přílišného puritánství," podotkla.
Podle svých slov nikdy nechtěla být političkou, která se drží při zdi a bojí se učinit silné rozhodnutí, protože by mohla sklidit negativní reakce. Chce prý dělat to, o čem je přesvědčená, že je správné, a konstruktivní kritiku naopak brát jako zdroj možného ponaučení. "Jenže jak se ukázalo dnes, politika se dá dělat různými způsoby. Já si vybrala tu, kde stojí za to říct nebo udělat občas něco nepopulárního, pokud víte, že to má smysl. Andrej Babiš si zjevně vybral jinou cestu, po které ho navigují především marketingová doporučení, průzkumy veřejného mínění a chladná kalkulace, kdy je potřeba především urvat co nejvíce hlasů do voleb. A to i za cenu toho, že použije jeden z největších politických populismů, jaký si já osobně za svůj život pamatuji: Češi, radujte se, já Andrej Babiš vám zlevním pivo!" tvrdí.
Takové chování je pro ni těžko pochopitelný populismus z několika důvodů. "Jednak se ho dopouští ten Andrej Babiš, který je ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky. Té vládě, která před několika dny představila právě už zmíněný Akční plán pro oblast alkoholu, tabáku a hazardu. Co přijde příště? Zlevníme cigarety? Snížíme zdanění hazardu?" ptá se.
Nezapomněla ani na 160 milionů korun ročně, o které dle slov ministra Babiše státní rozpočet se snížením DPH z točeného piva přijde. Nemůže se podle svých slov zbavit dojmu, že stát vlastně přispěje 160 miliony každý rok na předvolební kampaň Andreje Babiše a jeho strany. "Nehledě na to, že 160 milionů korun je jeden náklad, dalším jsou ale desítky miliard korun ročně, které stát vydává na celospolečenské náklady související s užíváním alkoholu (zdravotnictví, kriminalita, předčasná úmrtí atd.)," dodala.
Věřila, že se společně ve vládě snaží dělat vše pro to, aby se v této zemi opravdu žilo lépe, a že se to i díky (a někdy navzdory) složité, ale konstruktivní spolupráci našich stran daří. "Dnes se ale ukazuje, že Andrej Babiš chce své programové heslo „Ano, bude líp" naplňovat i za použití megalomanského populismu. Reálně ale návrh na snižování DPH u točeného piva znamená: Ano, bude líp, ale za vaše peníze a navzdory zdraví vašich dětí," uzavřela.
Související
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
Andrej Babiš , Lenka Arnoštová Teska , ČSSD
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 4 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák