Praha - Na vládu míří novela zákona o dani z příjmu, která kromě poslaneckých náhrad daní také část důchodů a některé obnovitelné zdroje. Pokud vláda zákon na svém středečním jednání schválí a projde i přes sněmovnu, senátory a prezidenta, začne platit začátkem příštího roku.
Současné znění zákona o daních z příjmu jasně říká, že důchody dani z příjmu nepodléhají. Toto ustanovení by nově mělo mít podmínku, podle níž začnou být důchody daněny v okamžiku, kdy ostatní příjmy dotyčného přesáhnou 840 tisíc korun ročně, což odpovídá zhruba trojnásobku současné průměrné mzdy.
Součástí návrhu zákona je i zdanění vojenských výsluh a příspěvku na bydlení u vojáků z povolání. Novela klasifikuje příjmy z výsluh jako tzv. ostatní příjmy a zdaňuje je srážkovou daní 15 procent. Příspěvky na bydlení jsou charakterizovány jako příjem ze závislé činnosti, takže budou daněny jako mzda.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nezapomněl ani na zdanění poslaneckých náhrad a jednoduše ruší úpravu, podle níž nejsou peněžité náhrady u představitelů státní moci předmětem daně. Kromě poslanců a senátorů ministr navrhuje zdanit plat prezidenta a rentu bývalého prezidenta.
Mimo těchto opatření, jež plynou z koaliční smlouvy, Kalousek dále navrhuje snížit základní slevu na poplatníka o 100 korun. Podle původního konceptu měla tato novela přinést zvýšení příjmů veřejných rozpočtů. Na pondělním jednání vlády však bylo domluveno, že tyto prostředky budou použity na odstraňování škod po povodních, případně na budování protipovodňových opatření.
Zřejmě nejkontroverznější částí novely se stane navrhované snížení daňového zvýhodnění na vyživované dítě o 240 korun ročně. "V rámci opatření k naplňování veřejných rozpočtů realizovaných k 1. 1. 2008 došlo k výraznému skokovému zvýšení slevy na dítě zdůvodněným především zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví. V současné době, kdy tento institut doznává významného omezení, je navrhováno částečné snížení uvedené slevy na dítě," zdůvodňuje ministerstvo v materiálu.
Zcela zrušeno má být osvobození od daně z příjmu u tzv. ekologických zdrojů energie do výkonu jednoho megawattu. Příjmy z těchto zařízení jsou v současnosti po dobu pěti let zcela osvobozeny od daně. Ministerstvo financí tento krok zdůvodňuje tím, že zdroje energie jsou v gesci ministerstva průmyslu, a neměly by tedy být ovlivňovány daňovými zákony, které spadají pod ministerstvo financí.
Ministerstvo v návrhu uvádí, že by nový zákon o daních z příjmu mohl začít platit již prvního ledna příštího roku, záleží však na průběhu legislativního procesu.
Související
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
před 1 hodinou
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 2 hodinami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 3 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 3 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 3 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 5 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 5 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 6 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 7 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 9 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 10 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 11 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
Ukrajinští představitelé dnes oznámili, že během přeshraničního nájezdu na vesnici Hrabovske v Sumské oblasti odvlekly ruské invazní síly do Ruska 52 civilistů. Útok se odehrál v noci na sobotu, kdy do obce vtrhlo přibližně 100 ruských vojáků. Kromě civilního obyvatelstva bylo zajato také 13 ukrajinských vojáků, kteří v pohraniční oblasti působili.
Zdroj: Libor Novák