Brno – Před městským soudem dnes vypovídal někdejší brněnský radní a současný zastupitel Tomáš Kratochvíl, který byl do funkce zvolen za ANO. Ten měl údajně v minulosti krátit daň ze své nábytkářské firmy Toka. Politik však dnes toto obvinění popřel.
Obžaloba Kratochvíla viní z krácení daně v letech 2006, 2010 a 2011, státu tím měla vzniknout škoda 1,6 milionu korun. Zastupitel dnes vypověděl, že po upozornění na nesrovnalosti finančním úřadem daň uhradil i s vyměřeným penále. Celá kauza podle něj poškozuje jeho jméno i jeho firmu.
Hnutí ANO vyzvalo politika, aby kvůli celé záležitosti složil mandát zastupitele. ANO ho už dříve vyloučilo ze svých řad kvůli nespokojenosti s jeho prací v pozici radního, na niž loni rezignoval. Mandátu zastupitele se ale nehodlá vzdát do rozhodnutí soudu.
Kromě toho Kratochvílovi hrozí až osmileté vězení za to, že zahrnoval do účetnictví fiktivní faktury. Podle nich mu měly firmy automobilového závodníka Michala Pavlíka zajistit reklamu na autech jezdce, což se ale nestalo. Kratochvíl o tom však podle svých slov nevěděl. „Vždy, když jsme si ji zadali (reklamu), o miliony korun se nám zvýšil obrat. Proto jsme to považovali za úspěšné. Možná jsem měl být důslednější, ale nejsem takové povahy," vysvětloval.
Pavlík se mu prý jevil jako korektní člověk a nevzbuzoval žádné podezření. Když potom finanční úřad upozornil na nesrovnalosti, raději daň i s penále zaplatil. „Měl jsem dvě možnosti, a to zaplatit, nebo se soudit se státem. K soudu jsem nechtěl, protože by to poškozovalo jméno firmy," uvedl Kratochvíl, který obžalobu naprosto odmítá. „Domněnky a konstrukce pana státního zástupce jsou pro mě šokující," prohlásil.
Státní zástupce Jaroslav Paul uvedl, že činnost byla poměrně sofistikovaná, ale že lze zcela jasně prokázat, že auta s reklamou firmy na zahraničních závodech nejezdila. Odmítl však uvést, jaký trest bude navrhovat. Naznačil ale, že bude zřejmě požadovat finanční trest.
Související
Kauza brněnského zastupitele Kratochvíla se vrací na začátek, NS zrušil rozsudky
Zastupitel Brna Kratochvíl dostal podmínku za krácení daně, bude se soudit dál
Tomáš Kratochvíl (ANO) , Brno , Krácení daní
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
před 41 minutami
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
před 1 hodinou
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 2 hodinami
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 3 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
Stín, který na Evropu vrhá Rusko, ji přinutil pohlédnout pravdě do očí. Riziko války je po desetiletích klidu opět reálnou hrozbou. Když se minulý měsíc sešla skupina bezpečnostních expertů v britském Whitehallu, aby zhodnotila připravenost Spojeného království a jeho spojenců, výsledek byl podle CNN značně znepokojivý. Shodli se, že Evropa na konflikt, který by mohl přijít v řádu několika let, připravena není.
Zdroj: Libor Novák