Praha - Vláda se staví negativně k návrhu na snížení trestní odpovědnosti dětí u závažných zločinů o dva roky na 13 let. Novinářům to řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Podle Bělobrádka není na novelu trestního zákoníku, za níž stojí předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD), prostor. Za nedostatečné označil také argumenty, které předkladatelé k podpoře svého návrhu uvedli.
Předběžné stanovisko pro ministry upozorňovalo mimo jiné na to, že posledních deset let počet protiprávních činů mládeže klesá. Navzdory tomu by předloha mohla mít ve Sněmovně šanci na schválení. Podepsaly ji čtyři desítky poslanců ze všech stran kromě ODS.
Ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán novinářům před jednáním řekl, že návrh nepodpoří. Skupina odborníků, kterou ministerstvo k tomuto tématu sestavilo, dospěla podle něj k názoru, že snížení trestní odpovědnosti na 13 let by současnou situaci nezměnilo. "Není pravda, že děti nyní dospívají sociálně dříve, spíše je tomu naopak," uvedl k jednomu z argumentů zastánců snížení věku trestní odpovědnosti. Ze zkušeností sousedních zemí, které změnu přijaly, podle něj vyplývá, že počet trestných činů dětí se nezměnil a tresty nejsou používány..
Související
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Vláda ČR , trestní odpověnost , Ministerstvo spravedlnosti
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 2 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 2 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 3 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 4 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 5 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 7 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
V hlavním městě Grónska, Nuuku, se v pátek sešly stovky místních obyvatel před novým americkým konzulátem, aby vyjádřily svůj nesouhlas s ambicemi Donalda Trumpa získat nad tímto ostrovem větší vliv. Protestní shromáždění se uskutečnilo na závěr týdne, během něhož toto poloautonomní dánské území poprvé navštívil Trumpův zvláštní zmocněnec Jeff Landry. Organizátor akce Aqqalukkuluk Fontain v této souvislosti připomněl, že grónská vláda již dříve americké administrativě jasně vzkázala, že ostrov není na prodej.
Zdroj: Libor Novák