Praha - Reorganizace policie, naplánovaná na prvního srpna, podle prezidenta Miloše Zemana není připravená, protože nezahrnuje připomínky státních zástupců. Prezident to v neděli řekl pro deník Blesk na zámku v Lánech.
Když dal ministr vnitra Milan Chovanec svůj souhlas k reorganizaci policie, strhla se v koalici válka, která málem měla za následek pád vlády. Nejčastěji nápad kritizoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš, k reorganizaci má ale výtky i prezident Zeman.
Ten by si přál, aby se reorganizací zvýšil nejen počet případů, které policisté vyšetřují, ale také jejich úspěšnost. Protože ale nikdo nebral v tak zásadním rozhodnutí ohled na připomínky státních zástupců, je podle prezidenta reorganizace nepřipravená.
"Základní chyba těch útvarů, které jsou považovány za elitní, spočívá v tom, že stály, koukaly a nic nedělaly," prohlásil prezident Zeman. A když už dělaly, tak málo. "Bohužel ta kauza Jany Nagyové opravdu zatím skončila těmi kabelkami - a to je zatraceně málo," dodal Zeman.
A podobně mluví i předseda Poslanecké vyšetřovací komise Pavel Blažek. "Byl-li bych vládním činitelem, tak tím jak to bylo připraveno a co se kolem toho děje, tak bych určitě pro to nebyl," řekl reportérům.
Milan Chovanec chce nyní navíc po ministrovi financí tři miliardy korun na zvýšení počtu policistů a boj proti terorismu a Andrej Babiš, přestože včera oznámil třikrát vyšší přebytek v rozpočtu než loni, je dát nechce.
"Pan Chovanec dostal na migraci 1,38 miliardy, to čerpá minimálně - vyčerpal jenom 340 milionů a má neobsazených 2900 míst - 2300 pro policisty. Já to považuju za populistické prohlášení, protože si nemyslím, že když zvětšíme počet policistů v ulicích, že tím budeme bojovat proti terorismu," uvedl Babiš.
Bývalému policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi přijde chování obou politiků nedospělé. "V dnešní době mi přijde opravdu dětinské dohadovat se o peníze na bezpečnost, přesto souhlasím, že ministerstvo vnitra by mělo obhájit své požadavky," prohlásil.
O finální podobě rozpočtu se bude ještě jednat - a jednání vlády na toto téma se zúčastní i prezident.
Související
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
Záhada z Krkonoš. Policie chce zjistit identitu tajemného muže
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 1 hodinou
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 2 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 2 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 3 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 5 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera
Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo
včera
Ruský voják vraždil na Krymu. Zemřeli nejméně čtyři lidé
včera
Počasí ukáže jinou tvář. Z tropů se vyvinou až velmi silné bouřky, platí varování
včera
Záhada z Krkonoš. Policie chce zjistit identitu tajemného muže
včera
Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu
včera
Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness
České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Zdroj: Jan Hrabě