Brno – Náměstek brněnského primátora Matěj Hollan by měl rezignovat. Myslí si to brněnská ODS, která k tomu politika hnutí Žít Brno příští týden na zasedání zastupitelstva města vyzve. Našla k tomu nejméně deset důvodů, řekl dnes novinářům opoziční zastupitel Libor Šťástka (ODS).
Šťástka za problematickou považuje například nedávnou Hollanovu jízda načerno v MHD, přestože má jako náměstek na starosti dopravu, ale i údajně předražené cesty služebním vozem. ODS chce prodiskutovat návrh na Hollanovu rezignaci s opozičními, ale i koaličními stranami. „Víme, že se některým koaličním členům jeho chování nelíbí, ale v zájmu udržení koalice to nekomentují. Pokud by náměstek Hollan z funkce neodstoupil a nebyl odvolaný, chceme alespoň vyvolat debatu, která by pro něj měla být zvednutým prstem," uvedl Šťástka.
První náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL) nechtěl věc komentovat. „Máme koaliční smlouvu s Žít Brno, nikoliv Matějem Hollanem," uvedl. Sám Hollan vzal návrh s humorem. „Mám za dva dny 32. narozeniny a takový dárek jsem si snad ani nezasloužil," napsal ČTK.
Brněnští občanští demokraté sepsali hned deset důvodů, proč by měl Hollan odstoupit. Mezi nimi je například nedávný případ, kdy jel Hollan v MHD bez platného lístku a odhalili ho revizoři. Hollan řekl, že si lístky na MHD kupuje, ale tentokrát ho neměl označený, protože když byl v autobusu, uvědomil si, že nemá klíče, a vyběhl je proto hledat. „Kdyby se omluvil a řekl, že udělal chybu, koupil by si roční 'šalinkartu', bylo by to jiné, než když přišel se lživou historkou o ztracených klíčích," uvedl Šťástka. Podle něj tak nemůže jít náměstek pro dopravu lidem příkladem.
ODS také tvrdí, že díky Žít Brno mohou od města dostat sociální byty lidé, kteří dluží na nájemném statisíce korun. Dalším důvodem jsou podle Šťástky velké výdaje na služební cesty. „Jsou za peníze daňových poplatníků do zahraničí a často až s bizarními účely. Zatímco běžný člověk projede ročně kolem 20.000 kilometrů, on má ročně 80.000 s náklady kolem milionu korun," dodal Šťástka. Hollan s kompetencemi v kultuře absolvoval cesty do zahraničí například proto, aby se inspiroval pro stavbu Janáčkova kulturního centra. V minulosti se o koncertním sále mluvilo, ale nebyly na něj peníze.
Na internetu se také nedávno objevilo video, jak Hollana v ukrajinském baru bičuje tamní žena, které Šťáska označil za ostudu. ODS připomněla také Hollanova slova o tom, že v minulosti „bylo v Brně vícero národností, které jsme si dílem zplynovali". Za tato slova se Hollan omluvil. Za další problém Šťástka označil kauzu dlouholetého ředitele Divadla Radost Vlastimila Pešky. „Přestože vyhrál výběrové řízení, Hollan oznámil, že ho za rok vymění jeho známý Tomáš Pavčík. Na nátlak divadla a veřejnosti od toho ustoupil," řekl Šťástka.
Proti se postavilo hnutí Žít Brno, které v reakci na výzvu ODS vydalo prohlášení. V něm uvádí, že údaje ODS nejsou pravdivé a že 80.000 najetých kilometrů je za rok a půl a náklady se pohybují okolo 400.000 korun. "Považujeme za bizarní, že prakticky všechny důvody členů ODS jsou postavené na jejich vlastních satirických textech z humoristické stránky Žít z Brna. Uvádí naprosté nepravdy a fabulace," stojí v prohlášení.
Související
Antigenní testy mohou zabránit třetí vlně koronaviru, věří zadavatelé studie
Křeček odmítá kritiku: Nikdy se nestalo, že by se podnětem ombudsman nezabýval
Matěj Hollan - , Brno , ODS
Aktuálně se děje
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
včera
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
včera
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
včera
První detektivka vyšla před 185 lety. Vrahem v ní nebyl člověk
včera
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
včera
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
včera
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
včera
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
včera
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
včera
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
včera
Aplikace na ověřování věku stála EU sto milionů. Za dvě minuty byla prolomena
včera
Už nejsou spolehlivý spojenec. Ukrajina definitivně odepsala USA, Zelenskyj zásadně mění rétoriku
včera
EU se raduje. Po odstranění maďarské překážky nic nebrání v masivní půjčce Ukrajině
včera
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
včera
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
včera
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
včera
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
Příští víkend přinese v České republice proměnlivé počasí, které se bude postupně ochlazovat. Zatímco sobota nabídne relativně příjemné teploty a převážně polojasnou oblohu, od neděle se ráz počasí změní a přinese oblačné až zatažené nebe s přeháňkami, které budou ve vyšších polohách sněhové.
Zdroj: Libor Novák