Praha - Do parlamentních voleb v Česku zbývá necelý rok a ve Sněmovně stále řeší řada zákonů, které si současná koalice stanovila jako své priority. Některé návrhy ještě ministři dokonce ani nepředložili k projednání ve vládě.
Kvůli časové tísni se kabinet snaží některým změnám usnadnit legislativní cestu tím, že je ve Sněmovně přidá k již projednávaným normám formou poslaneckého návrhu, jde například o navýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné.
Ministra spravedlnosti za ANO Roberta Pelikána požádal Sobotka o návrh insolvenčního zákona, exekučního řádu a zákona o bezplatné právní pomoci. Z dílny ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) chybí podle premiéra dlouho očekávaný předpis o veřejnoprávní instituci v kultuře. Od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) čeká, že do konce roku předloží zákon o zahraniční službě. Z priorit sociálních demokratů zatím ve Strakově akademii neleží zákon o sociálním bydlení.
Ve Sněmovně jsou z vládních předloh před úvodním kolem projednávání tři desítky předloh. Nejstarší je ústavní novela, která upravuje mimo jiné pravomoci prezidenta. Vláda ji doručila do Sněmovny už loni v červnu, je však pravděpodobné, že Sněmovna předlohu vůbec neprojedná. V prvním čtení je taky například návrh ústavního zákona o celostátním referendu.
Od letošního dubna leží ve Sněmovně vládní návrh nového zákona o státním zastupitelství, který například ruší obě vrchní státní zastupitelství v Praze a v Olomouci a naopak zakládá takzvaný protikorupční speciál.
Před druhým čtením je ve Sněmovně 16 vládních předloh, mimo jiné vládní daňový balíček, ke kterému chce vicepremiér Andrej Babiš (ANO) přidat změny v elektronické evidenci plateb. Ale také desítka poslaneckých předloh, mimo jiné novela skupiny zákonodárců z ČSSD, která by prodloužila lhůtu na kontrolu rozhodnutí o vydání majetku církvím v restitucích.
Na závěrečné schvalování poslanci čeká 17 předloh. Je mezi nimi i sporný návrh o rozšíření pravomocí ombudsmana.
Související
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
Poslanecká sněmovna , Vláda ČR , zákony
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
před 1 hodinou
Naprášili ho. Bývalý princ Andrew po měsících v ústraní vyrazil mezi lidi
před 2 hodinami
Zelenskyj zmínil, co všechno zvládne Ukrajina. V jedné věci požádal o pomoc
před 3 hodinami
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
před 4 hodinami
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
před 5 hodinami
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
před 6 hodinami
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
před 6 hodinami
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
před 7 hodinami
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
před 8 hodinami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 9 hodinami
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 9 hodinami
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 10 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 11 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 12 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
Britové vyslali stíhačky k ruskému průzkumnému letounu, který se opakovaně přiblížil ke skupině lodí britského námořnictva v Norském moři. Podle stanice BBC o tom informovalo britské ministerstvo obrany.
Zdroj: Lucie Podzimková