Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes definitivně zprostil obžaloby bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů. Případ se týkal stavebních zakázek ve městě a soudy se jím zabývaly dva roky, v kauze padly dohromady čtyři rozsudky. Obžalovaným nakonec vleklé projednávání prospělo. Soud je dnes zprostil obžaloby s tím, že se skutek stal, ale že nejde o trestný čin. V potaz vzal i novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce, kvůli kterým byli muži souzeni.
"Skutek, jak byl popsán v obžalobě, skutečně nebyl trestným činem a státnímu zástupci se nepodařilo prokázat vinu všech obžalovaných. Nebylo tedy prokázáno, že by obžalovaní zmanipulovali veřejnou zakázku tím způsobem, jak se domnívá státní zástupce," uvedl soudce Michal Jelínek.
Svou roli sehrála v rozhodování soudu i loňská novela o veřejných zakázkách, která zvýšila původní limit pro vícepráce z 20 na 30 procent . V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent.
Na druhou stranu podle soudu nebylo vše tak, jak být mělo. To byl i důvod, proč soud zamítl odvolání obžalovaných, aby byli zproštěni z příznivějšího důvodu, tedy že se skutek vůbec nestal. "Na to jsme nepřistoupili. Je zřejmé, že v průběhu veřejné zakázky nebylo vše v pořádku. V tomto směru již rozhodovaly také správní orgány, podle kterých k dílčím pochybení došlo. Nicméně správní trestání je založeno na zcela jiných principech než trestání fyzických osob," doplnil soudce Jelínek.
Bývalý primátor Lajtoch se dnešního soudu neúčastnil, rozsudek však přijal s povděkem. "Od mého prvního výslechu už uplynulo 5,5 roku. Samozřejmě jsem velice rád, že to tak dopadlo, i má rodina si oddechla. To břemeno, které nad námi viselo, se konečně uzavřelo a můžeme normálně žít," řekl dnes ČTK Lajtoch. Muž, kterého kauza stála politickou kariéru, nyní pracuje u brněnské firmy a na konci roku odchází do důchodu.
Psali jsme: Tejc bude kandidovat na místopředsedu ČSSD Po prohraných volbách padají hlavy: Palyza skončil ve funkci šéfa ostravské ČSSDPřípad se týkal rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma Přerovská stavební, která zakázku vyhrála. V obvinění se řešily i osobní vazby politiků na stavební firmu.
Lajtoch, jeho tehdejší náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci Pavel Gala a Jiří Raba byli původně obžalováni z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.
Okresní soud muže nejprve dvakrát potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, krajský soud však pokaždé rozsudek v neveřejném jednání zrušil a vrátil zpět k novému projednání. Nakonec okresní soud všechny muže zprostil obžaloby letos v květnu.
Kauza se řeší již pět let, k soudu se dostala až po třech letech vyšetřování. Protikorupční policie šestici zástupců radnice navrhla obžalovat čtyřikrát. Žalobkyně Marie Kodytková však trestní stíhání pokaždé zastavila s tím, že trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až v dubnu 2014, po změně státní zástupkyně. Kodytková následně na protest proti odebrání spisu rezignovala na svou funkci. Případ měl také zásadní dopad na politickou kariéru hlavních aktérů. Lajtoch ani jeho kolegové už v politice nefigurují.
Související
O post senátora za Přerovsko je nebývalý zájem, kandiduje již devět lidí
Bývalý primátor Lajtoch (ČSSD) se chce vrátit do politiky, kandiduje na senátora
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 47 minutami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 1 hodinou
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 2 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 2 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 3 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 4 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 5 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 6 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera