Praha - Senátoři na své páteční schůzi schválili 50procentní zdanění státního příspěvku ke stavebnímu spoření. Maximální výše podpory bude nově dva tisíce korun.
Senátoři po rozpravě hlasovali v poměru 42:31.První bod zákona se týká zdanění již vyplacené podpory 50procentní daní. To se dotkne pouze těch, kterým nárok na podporu vznikl v letošním roce a jimž bude poskytnuta z rozpočtu na rok 2011. Na státní podporu, na niž účastnící spoření získají nárok v následujících letech, se již daň vztahovat nebude, protože bude vyplácena nižší podpora.Druhou částí zákona je snížení maximální podpory na 2000 korun ze současných 3000 nebo 4500 korun podle data uzavření smlouvy. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) totiž navrhuje snížit podporu z dnešních 15 procent vloženého základu na deset, přičemž zachovává maximální vyměřovací základ na současných 20 000 korunách. Aby však mohla tato úprava fungovat, musí zákon začít platit nejpozději prvního ledna příštího roku. Ministerstvo financí proto navrhuje zkrácené projednávání ve sněmovně, díky němuž by zákon mohl být přijat už v prvním čtení.Třetím opatřením je odstranění výjimky, podle které úroky ze stavebního spoření nepodléhají dani.Podle propočtů ministerstva by stát tímto způsobem mohl v příštím roce ušetřit až šest miliard korun a v roce 2012 částku 6,5 až 8,5 miliardy korun.
Související
Na omezení podpory stavebního spoření zatím v koalici shoda není
Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
před 1 hodinou
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 2 hodinami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 3 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 4 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 4 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 6 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 7 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 7 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 7 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 8 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 8 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 9 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 10 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 11 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 11 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 12 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 12 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 13 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 14 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák