Forejt už má novou práci, nastoupí do Klausova institutu

Praha – Jindřich Forejt už má nové místo. Bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky podle serveru Aktuálně.cz nastoupí do Institutu Václava Klause. Forejt na Hradě působil od roku 2002. Funkce se vzdal na začátku prosince 2016.

Forejt působil jako hradní protokolář již v době, kdy byl prezidentem právě Klaus. Z funkce odešel loni v prosinci poté, co média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně zachycen. Podle oficiálního sdělení Hradu se Forejt funkce vzdal z osobních a zdravotních důvodů.

Psali jsme: Náhrada za Forejta: Vedením hradního protokolu byl pověřen Sklenář Forejt končí na Hradě i na ministerstvu zahraničí  

Institut už zprávu o spolupráci v Forejtem potvrdil. „Tu spolupráci zprovozníme od příštího týdne," řekl pro Aktuálně.cz ředitel Klausova institutu Jiří Weigl, jaký post bude zastávat však neupřesnil. Institut založený roku 2012 uvádí, že se zabývá „rozvíjením politického a ideového odkazu Václava Klause", zkoumáním nejnovějších dějin a aktuálními politickými, ekonomickými a společenskými problémy.

Psali jsme: Forejt velvyslancem? Hrad z toho dělá veřejnou diskuzi, zlobí se Sobotka na Zemana Kompro na Forejta? Policie začala prověřovat podezřelé video  

V posledních měsících, než se v médiích objevily informace o kompromitujícím videu, byl prezidentův protokol spojován s několika spornými situacemi. Forejt musel vysvětlovat zpoždění letadla dopravujícího prezidenta Miloše Zemana na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Z Forejtova odboru také podle Hradu pocházela chybná informace, na jejímž základě Zeman mylně obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání. Forejtovo jméno bylo také spojováno s kauzou neudělení vyznamenání pamětníkovi židovského holokaustu Jiřímu Bradymu.

Sám Klaus se Forejta po odchodu z funkce zastal. Oznámil, že ho zacházení s Forejtem lidsky velmi zasáhlo. Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu.

Související

Jindřich Forejt

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta Václava Klause Jindřich Forejt. Na Twitteru to původně oznámili exministr kultury Daniel Herman. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ale tuto informaci popřel.

Více souvisejících

Jindřich Forejt Institut Václava Klause Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

před 7 hodinami

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém projevu k národu i mezinárodnímu společenství zdůraznil, že probíhající válka s Íránem bude trvat tak dlouho, „dokud to bude nutné“. Ve spolupráci se Spojenými státy se Izrael podle jeho slov soustředí na tři klíčové cíle: úplnou likvidaci íránského jaderného programu, zničení arzenálu balistických raket dříve, než je Írán stihne ukrýt hluboko pod zem, kde by byly imunní vůči leteckým úderům, a vytvoření podmínek pro to, aby íránský lid mohl získat zpět svou svobodu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy