Praha - Ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) předložil poslancům novelu, podle které by veřejný ochránce práv dostal oprávnění sledovat dodržování práv zdravotně postižených lidí. Chce, aby jej Sněmovna schválila zrychleně v úvodním kole.
Předloha v podstatě nahrazuje původní novelu o výraznějším rozšíření pravomocí ombudsmana. Jelikož jde o poslanecký návrh, posoudí jej podle legislativních pravidel před dalším projednáváním v zákonodárných sborech nejprve vláda.
Ve Sněmovně vyvolal návrh kontroverze, vláda už jej dříve stáhla. Pasáž o tom, že ochránce práv by měl na starosti sledování plnění mezinárodní dohody o právech postižených lidí, byla jediná, nad níž panovala v dolní komoře prakticky shoda. Česko smlouvu přijalo před osmi lety, dosud ale neurčilo, kdo by měl na její dodržování dohlížet.
Psali jsme: Ochrana whistleblowerů? Rozpory trvají, vládu čeká vzrušená debataPodle zdůvodnění padla volba na ombudsmana kvůli tomu, že je nezávislý na ostatních složkách moci. Ochránce práv by měl nově práva postižených lidí podporovat a dávat návrhy a doporučení k jejich naplňování a ochraně. Zřizoval by k tomu taky poradní tým. Kancelář ombudsmana by se podle předpokladů rozšířila kvůli nové působnosti zhruba o deset zaměstnanců. Dopady na státní rozpočet by měly činit asi 7,8 milionu korun za rok.
Původně měl ochránce práv podle návrhu Chvojkova předchůdce Jiřího Dienstbiera (ČSSD) dostat právo podávat antidiskriminační žaloby a podněty Ústavnímu soudu na zrušení zákonů nebo jejich částí. Postupně se ukázalo, že pro takovou podobu normy by se ve Sněmovně patrně nenašlo dost hlasů. Kritizovali ji i koaliční poslanci. Působnost ombudsmana ohledně zdravotně postižených lidí se do novely měla dostat prostřednictvím pozměňovacího návrhu, který podpořily petiční i ústavně-právní výbor.
Související
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Ombudsmana Křečka bude nově zastupovat Schorm
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
včera
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
včera
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
včera
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
včera
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
včera
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
včera
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
včera
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
včera
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
včera
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
včera
Írán varoval státy, které by se chtěly připojit do Trumpovy ekonomické války
včera
Osm míst se zákazem. Koupací sezóna ale pokračuje za příznivých podmínek
včera
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
včera
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
včera
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
včera
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
22. srpna 2026 21:57
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
22. srpna 2026 21:09
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde.
Zdroj: David Holub