Praha - Podnikatel Vlastimil Maxa, poslední z obžalovaných v tzv. kauze Promopro, si odpyká devět let vězení. Trest za praní špinavých peněz a podvod vůči státu mu dnes pravomocně potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Spolu s jednatelem Promopra Jaroslavem Veselým je tak Maxa nejpřísněji potrestaným ze všech devíti odsouzených podnikatelů. Společně s Veselým také musí státu nahradit škodu ve výši téměř 193 milionů korun.
Maxa, který nebude smět deset let působit ve statutárních orgánech firem, v odvolání mimo jiné napadl znalecký posudek, na němž stavěla obžaloba. Odvolací senát se však se závěry znalců ztotožnil. "Posudek navíc tvoří jen jednu ze součástí uceleného řetězu důkazů, které vedou k jednoznačnému závěru o vině obžalovaného," podotkla soudkyně Hana Navrátilová.
Případ se týká zakázky, kterou v roce 2008 získala firma Promopro bez výběrového řízení od úřadu vlády. Měla zajistit audiovizuální techniku při českém předsednictví EU, což také splnila. Tehdejší šéf Promopra Veselý však podle rozsudku společně s jednatelem hlavní subdodavatelské firmy NWDC Maxou předkládali úřadu k vyúčtování i faktury za služby, které nebyly provedeny nebo nijak nesouvisely se zajištěním konferencí při předsednictví. Ostatní odsouzení podnikatelé pak takto nezákonně získané prostředky pomáhali legalizovat tím, že vytvářeli falešné faktury, převáděli peníze vylákané z úřadu vlády na další subjekty a poté je vybírali v hotovosti.
Maxa před odvolacím senátem zdůraznil, že jeho politické kontakty či kontakty v oblasti státních zakázek byly nulové, a najednou se ocitl uprostřed kauzy, kterou všechna média spojovala se jmény bývalého místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry či někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska.
"Bál jsem se o sebe i o rodinu, a proto jsem nevypovídal. Dnes to považuji za chybu," uvedl ve své obsáhlé řeči. Podle něj kvůli zajištění zakázek pracoval 12 hodin denně, a dokonce obdržel pochvalu za to, že na rozdíl od jiných členských států EU nenastaly při českém předsednictví žádné komplikace. Nikdo z jeho zaměstnanců mu prý nehlásil nic podezřelého.
Stát, který měl v řízení postavení poškozeného, vyčíslil škodu způsobenou trestnou činností celkem na 938 milionů. Maxův obhájce Eduard Bruna dnes kritizoval mimo jiné to, že soud výši škody přesně nezjistil. Část vymáhaných peněz mají vydat odsouzení podnikatelé, s další částí nároku však soudy stát odkázaly do občanskoprávního řízení.
Všichni obžalovaní podnikatelé dostali nepodmíněné tresty vězení. Vinu odmítali, proces označovali za politickou objednávku. Vedle nich čelili obžalobě také tři bývalí vysoce postavení státní úředníci z někdejší sekce pro předsednictví, a to kvůli způsobu zadání zakázky. Justice je však zprostila viny s tím, že jejich skutek nebyl trestným činem. Úředníci totiž vycházeli z toho, že Promopro bylo jedinou firmou, která byla v dané době schopna rozsáhlou zakázku splnit.
Maxovo odvolání projednával vrchní soud zvlášť, protože muž mu opakovaně zaslal omluvenku ze zdravotních důvodů a zároveň trval na své osobní přítomnosti při zasedání.
Související
Kauza Promopro definitivně končí, Ústavní soud odmítl stížnosti odsouzených
Verdikt v kauze Promopro bude řešit Ústavní soud, dostal stížnost
kauza: promopro , Vlastimil Maxa (Promopro) , soudy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
před 2 hodinami
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
před 2 hodinami
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
před 3 hodinami
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
před 4 hodinami
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
před 5 hodinami
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
před 5 hodinami
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
před 6 hodinami
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
před 7 hodinami
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
před 7 hodinami
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
před 7 hodinami
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
před 8 hodinami
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
před 9 hodinami
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
před 9 hodinami
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
před 10 hodinami
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
před 11 hodinami
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
před 12 hodinami
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
před 14 hodinami
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Íránské revoluční gardy začaly podle informací z námořních kruhů blokovat jednu z nejdůležitějších námořních cest světa. Oficiální zástupce námořní mise Evropské unie Aspides uvedl, že plavidla v oblasti přijímají radiové vysílání na vlnách VHF, ve kterém íránské gardy důrazně oznamují, že „žádné lodi není dovoleno proplout Hormuzským průlivem“.
Zdroj: Libor Novák