Praha/Kyjev - Český poslanec Jaroslav Holík (Svoboda a přímá demokracie) se zúčastnil oslav třetího výročí obsazení Krymu Ruskem. Uvedla to dnes ukrajinská ambasáda v Praze s tím, že na to budou reagovat příslušné právní orgány. Vyzvala také Sněmovnu, aby případ řešila.
Holík byl podle ambasády jedním z "hrstky zahraničních politiků se sníženým prahem politické hygieny", který se zúčastnil oslavy třetího výročí obsazení poloostrova Krym Ruskem. Podle informací ČTK nejde o schválenou poslaneckou cestu. Holík tak zřejmě navštívil Krym soukromě.
Ambasáda také uvedla, že pobyt Holíka je "dobře zdokumentovaný ruskými sdělovacími prostředky" a "nezůstane bez reakci příslušných ukrajinských právních orgánů".
Návštěvou politiků na anektovaném Krymu se bude zabývat i ukrajinská bezpečnostní rada. Podle šéfa rady Oleksandra Turčynova rada projedná "seznam osob ze zemí EU, Latinské Ameriky a Společenství nezávislých států, které podle ruských médií anektovaný Krym navštívily". V případě, že se účast politiků na oslavách výročí anexe Krymu potvrdí, zváží rada i uvedení sankcí proti těmto osobám.
Podobně se ukrajinská diplomacie na začátku loňského roku ohradila proti cestě českých komunistických poslanců Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do oblasti Doněcku, který kontrolují proruští povstalci.
Česká vláda stejně jako celá Evropská unie obsazení Krymu Ruskem neuznává. Ministerstvo zahraničí to o víkendu připomnělo na svém twitterovém účtu. "Již tři roky spolu s ukrajinským lidem odmítáme ruskou anexi Krymu," uvedla česká diplomacie. Ukrajinská ambasáda tento postoj české vlády ocenila a upozornila, že jednání Holíka je v rozporu s ním. "Žádáme proto vedení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o zhodnocení akcí svého poslance," vyzval úřad.
Mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová dnes ČTK řekla, že ukrajinská strana kvůli Holíkovi Černínský palác nekontaktovala. Připomněla také, že poslanci nejsou povinni své cesty hlásit.
Související
Jindrák má na starosti vztahy s Rusy. Čekal bych od nich omluvu, říká pirátský poslanec
Okamurovci v ráži: Na konferenci sepsuli politiku NATO, zastávali se Ruska
Jaroslav Holík , Ukrajinská krize , velvyslanectví Ukrajiny , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
včera
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
včera
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
včera
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
včera
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
včera
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
včera
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
včera
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
včera
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
včera
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
včera
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
včera
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
včera
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
včera
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
včera
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
včera
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
včera
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
včera
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
včera
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
včera
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
Celý svět s napětím sleduje pákistánský Islámábád, kde se tento víkend odehrají zásadní mírová jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Výsledek těchto rozhovorů může ovlivnit životy milionů lidí na celém Blízkém východě a přímo zasáhnout do osudu globální ekonomiky. Pákistánská metropole se na tuto událost připravila vyhlášením mimořádného dvoudenního státního svátku, který vyprázdnil ulice a umožnil zavedení nejpřísnějších bezpečnostních opatření pro obě delegace.
Zdroj: Libor Novák