Praha - 1. května byla na internetu zveřejněna dvouminutová nahrávka s Andrejem Babišem, na které se šéf hnutí ANO vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD. Následovala druhá a dnes i třetí nahrávka. Babiš ani jednu z nich ale nepopřel.
Babiš na první nahrávce premiéra Bohuslava Sobotku označuje za "největší svini, kterou jsem poznal" a za "blbečka". Urážlivě také mluví o několika novinářích. O předsedovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhém Babiš mluví jako o kariéristovi.
O dva dny později se na internetu objevila další, asi pětiminutová, nahrávka, na které Babiš mluví s mužem, kterého Svobodné fórum označilo za redaktora deníku Mladá fronta Dnes (následně vyšlo najevo, že s Babišem hovořil redaktor MfD Marek Přibil). Novinář Babišovi říká, že má materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění.
"Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok," říká. Babiš s mužem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Bohuslava Sobotky a obchodních zájmů ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Babiš se opět staví proti okamžitému zveřejnění informací o Chovancovi a žádá muže, aby v této věci oslovil ředitele strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla.
Dnes se na internetu objevila třetí nahrávka, která zřejmě zachycuje Babiše s Přibilem. Nahrávka byla zveřejněna opět na twitterovém účtu Juliuse Šumana, na kterém se objevily minulý týden i předchozí dvě nahrávky. Na schůzce Babišovi novinář předává dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování případu Beretta, tedy vynášení informací z trestního spisu.
Podle Přibila by informace poškodily ČSSD a ODS. Babiš se s novinářem domlouvá na nejvhodnějším termínu zveřejnění. Přibil navrhuje, že zařídí zveřejnění v deníku Právo, aby článek nevyšel v MF Dnes, ve které pracoval a kterou vlastnil Babiš.
Zveřejnění prvních dvou nahrávek vyvolalo vlnu ostré kritiky Babišova chování, a to především od politiků ČSSD a z řad opozice. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nahrávky dokazují, že Babiš veřejně lhal, když tvrdil, že svá média neovlivňuje.
Babiš autenticitu nahrávek svých výroků nepopřel, později ale nahrávky označil za zmanipulované. Podle něj jsou součástí kampaně proti jeho osobě. Kvůli záznamům svých rozhovorů podal trestní oznámení. Také prohlásil, že je sledován a odposlouchávám agenturou, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).
"Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou," řekl. Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiří Šašek spekulace, které dávají rozvědku do souvislosti s nahrávkami, důrazně odmítl. Babiš dnes řekl, že se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta a že nahrávky jsou sestříhané.
Související
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
Andrej Babiš , Odposlechy , Marek Přibil (novinář)
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Počasí s varováním. Meteorologové upozornili na náledí
před 1 hodinou
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
před 2 hodinami
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 2 hodinami
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 3 hodinami
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 3 hodinami
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 5 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
V únoru uplynou čtyři roky od začátku války na Ukrajině, kterou se nadále snaží ukončit americký prezident Donald Trump. Podle nejnovějšího vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tlačí Washington na Kyjev i na Moskvu, aby konflikt skončil do začátku nadcházejícího léta.
Zdroj: Lucie Podzimková