Praha – Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny by se měl zabývat hospodaření hnutí ANO. Žádá to opoziční ODS. Kvůli daru od bývalého člena hnutí Davida Rusňáka, který chybí ve výroční zprávě ANO za rok 2014, mluví občanští demokraté o možné existenci černých fondů.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil za nepřijatelné, aby milionové dary na volební kampaň ve výroční zprávě chyběly. ODS v souvislosti s darem hovoří o možné existenci černých fondů financování hnutí ANO. "Je nepřijatelné, aby milionové dary na volební kampaň nebyly uvedeny ve výroční zprávě, na základě které hnutí obdrželo státní příspěvek," uvedl Stanjura. Předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) na dotaz ČTK potvrdil, že se výbor záležitostí bude zabývat.
Rusňák, vlastník investiční skupiny DRFG, je jedním z 18 obviněných v kauze úniku informací z policejních databází. Brněnský městský soud dnes poslal do vazby v souvislosti s případem osmého obviněného. Rusňák byl členem a sponzorem ANO, zároveň je zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí Andreje Babiše (ANO). V sobotu Rusňák oznámil, že členství v hnutí ukončil.
Brněnskému hnutí ANO Rusňák věnoval dar 1,1 milionu korun, který ale není ve výroční zprávě. Babiš dnes serveru Novinky.cz řekl, že darovací smlouva nedorazila z Brna do centrály hnutí, takže nebyla podepsána a nemohla být v účetnictví ani výroční zprávě. Smlouva se podle Babiše navíc týkala marketingových a podpůrných aktivit a nejsou doklady, že by byla plněna.
Koníček už ujistil, že se kontrolní výbor informacemi zveřejněnými v médiích bude zabývat, protože Poslanecká sněmovna v roce 2015 přijala usnesení, že výroční finanční zpráva hnutí ANO za rok 2014 je úplná. Vycházela však jenom z informací, které byly poskytnuty samotnou stranou. „Vypadá to tak, že podle nových skutečností ta výroční finanční zpráva je prozatím neúplná," řekl Koníček.
Vyzve Andreje Babiše jako předsedu hnutí, aby skutečnosti výboru osvětlil. „A určitě se poptáme i na finančním úřadu, jak je to s darem pana Rusňáka, jestli si ho uplatňoval pro odpočet pro daňové přiznání," dodal. Poznamenal, že nyní už by se těmito záležitostmi měl zabývat nový úřad pro dohled nad hospodařením stran, který má proti kontrolnímu výboru právo vstupovat i do účetnictví stran a hnutí.
Související
Zeť Schillerové v maléru. Jeho investiční skupina DRFG dostala pokutu od ČNB
Moravská Cosa nostra? Šéf ODS Fiala žádá rezignaci Schillerové, kvůli jejímu zeti
David Rusňák (DRFG) , Andrej Babiš , hnutí ANO , ODS
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 2 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 2 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 3 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 3 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 4 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 4 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 4 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 5 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 6 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 7 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 8 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 9 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 9 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 10 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 11 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová má za sebou životní výkony a jen necelý měsíc před začátkem Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d´Ampezzu. Na mistrovství Evropy v Polsku totiž nejprve v sobotu získala na trati dlouhé 1500 metrů stříbrnou medaili, aby pak tento svůj výkon v neděli přebila zlatou medailí na trati dlouhé 1000 metrů.
Zdroj: David Holub