Praha/Zlín - František Čuba (SPO) mandát senátora nesloží. Hodlá úřadovat ze svého zlínského obvodu a chce se vzdát svého senátorského platu a náhrad. To ovšem není právně možné. Předseda horní komory mluví o trapném divadle.
Kancelář Senátu nemůže Čubu (81) přestat vyplácet. Čuba by podle předsedy horní komory Milana Štěcha mohl plat a náhrady, jichž se rozhodl vzdát, věnovat například na humanitární účely. Vhodnější by ovšem bylo, aby se vzdal mandátu, nebo nastoupil na nemocenskou, neboť není schopen práci senátora vykonávat plnohodnotně.
Předseda SPO Jan Veleba uvedl, že pokud by vzdání se platu a náhrad nebylo právně možné, muselo by se najít jiné řešení. Také zmínil věnování peněz na humanitární účely. Čuba podle něj nicméně od pondělka "senátoruje" zadarmo. Pozitivně se k tomu podle Veleby vyjádřil i prezident Miloš Zeman "s tím, že je to čestné a moudré rozhodnutí".
"Ukončuji pobírání mzdových prostředků a cestovních výdajů," citoval Veleba z Čubova dopisu. "Z tohoto řešení vidíte, že tam nejde o peníze," uvedl Veleba. Čuba se podle něj chce na jednání Senátu vrátit, až mu cestování dovolí jeho zdravotní stav.
Štěch ale variantu, že by Čuba pracoval z domova, zpochybnil. "Není mi známo, že by nějakou práci odváděl. Je to celé trapné. Měli by se zamyslet, jaké divadlo kolem toho hrajou," poznamenal šéf horní komory. "Takto dlouho trvající souvislá absence senátora je naprosto výjimečná a jak pana senátora, tak i Senát jako instituci poškozuje," dodal.
Čuba se jednání horní komory účastnil naposledy loni 24. srpna. Pak podstoupil operace očí a trávicího traktu. Terčem kritiky se stal kvůli tomu, že po celou dobu pobíral senátorský plat včetně finančních náhrad zhruba 122.000 korun měsíčně.
Související
Babiš a Hamáček budou jednat se Zemanem, navrhnou odchod Rafaje z čela ÚOHS
Stovky lidí se rozloučily s Čubou, na pohřeb přijel i Zeman
František Čuba , Senát ČR , Milan Štěch , Jan Veleba
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 1 hodinou
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 2 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 2 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 2 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 4 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 4 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 5 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 6 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 8 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 9 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 10 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
Vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zažívají prudké ochlazení. Francouzský prezident Emmanuel Macron a zástupci Evropské unie ostře odsoudili rozhodnutí Washingtonu uvalit zákaz udělování víz pěti vlivným evropským osobnostem. Jde o lidi, kteří stojí v čele boje za regulaci amerických technologických gigantů a potírání dezinformací. Evropská strana mluví o „zastrašování a nátlaku“, zatímco USA argumentují bojem proti „mimosoudní cenzuře“.
Zdroj: Libor Novák