REPORTÁŽ - Předseda strany Rozumní a hudebník Petr Hannig oznámil na tiskové konferenci kandidaturu na prezidenta. Chtěl by navázat na politiku Miloše Zemana, ale zároveň se jeho strana prý vrací do dob Masaryka. Tiskovou konferenci pořádal předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam Bartoš, který s Rozumnými spolupracuje.
Petr Hannig je zpěvák, producent, skladatel, hudební vydavatel a také politik. V minulosti se několikrát pokoušel získat pozici senátora. Dnes k tomuto výčtu přibyl i popisek prezidentský kandidát.
Minulý rok při své kandidatuře na senátora získal 2.3% hlasu, jeho strana ve sněmovních volbách 2013 dostala 0.3 procenta. Před pěti lety na prezidenta nekandidoval, prý proto, že se na to cítil být ještě mladý (tehdy mu bylo 66 let, pozn. red.). Jeho strana na volby nemá peníze a těší se, že kampaň zaplatí entusiasmus lidí, který přirovnávají k entusiasmu, se kterým vznikala první republika.
Hannig a spol. si však odmítají připustit jakékoliv pochyby. „Chtěl bych odmítnou posměšky, že neseženeme ani 50 tisíc potřebných podpisů,“ řekl organizátor tiskové konference Adam Bartoš. „Neoficiálně už jsme začali podpisy sbírat mezi sebou. Teď s oficiálně oznámenou kandidaturou očekáváme, že se sběr rozjede,“ uvedl Bartoš.
Proč se rozhodl kandidovat?
„Na naléhání přátel jsem po měsíci kývnul,“ řekl Hannig. Poté zdůraznil, že nechce být konkurencí současného prezidenta. Naopak, jedním z důvodů Hannigovy kandidatury prý je, že z aktuálních kandidátů nikdo nezaujímá podobné postoje jako Miloš Zeman. A pokud by z nějakého důvodu funkci neobhájil, Hannig je připraven v jeho politice pokračovat.
Jako jedno ze svých prvních a zásadních rozhodnutí by chtěl odstranit vlajku Evropské unie z Pražského hradu. „Pražský hrad je a byl sídlem prezidentů ČR a Československa. Měla by tam tedy být pouze vlajka ČR a prezidentská standarta jak to bylo určeno v roce 1920,“ rozpovídal se Hannig.
V částečném rozporu pak prohlásil, že se cítí jako velký Evropan a současné problémy způsobuje pouze špatná vláda některých zemí a evropských komisařů. Jako další krok by chtěl vrátit „vynikající přehlídkový pochod“, kterým se dříve vítaly zahraniční návštěvy.
Hannig se dále v souladu s rétorikou své strany přihlásil k vlastenectví a vymezil proti migraci, která podle něj přináší mimo jiné i zdravotní rizika. Svůj projev zakončil krátkým příběhem, ve kterém on v 90. letech mohl sedět v kavárně s křesťanem z Palestiny, muslimem z Palestiny a židem z Izraele. „Obávám se, že by už dnešní napjaté atmosféře takové setkání udělat,“ dokončil Hannig.
Související
S Petrem Hannigem se lidé rozloučili ve Strašnicích. Přišla i Lucie Bílá
Zemřel producent a politik Petr Hannig
Petr Hannig , Adam B. Bartoš , prezident čr , Miloš Zeman , Národní demokracie
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák