Praha - Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se dnes vyjádřil ke kauze nejnovější nahrávky Andreje Babiše. Podle něj existuje velké podezření, že v případě insolvence opavské firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na nahrávce zveřejněné skupinou Julius Šuman hovoří o společnosti, která skončila po zásahu Finanční správy v konkurzu. Ministr zahraničí v této souvislosti odkazem na Palermo přirovnal případ k praktikám mafie.
„Zneužití státní instituce pro likvidaci konkurenta, to je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli. Sice jsme už slyšeli o způsobech, jak se dají likvidovat firmy, dokonce si pamatuji, že kniha Žlutý baron popsala, jak Andrej Babiš si počínal, když tuneloval firmy a chtěl je převzít, ale použít opravdu státní instituci takovým způsobem, jak se rýsuje v této kauze, to je podle mě opravdu vyšší stupeň," řekl volební lídr ČSSD.
Podle jeho mínění by věc měly prošetřit policie a státní zastupitelství, protože existuje podezření ze spáchání trestného činu. „Já doufám, že policie a státní zástupci budou jednat řádně a tak, jak mají, a nenechají se zmást nebo ovlivnit výroky některých politiků. Mám na mysli třeba některé velice nešťastné výroky ministra spravedlnosti pana (Roberta) Pelikána (ANO)," řekl. Pelikán tento měsíc v rozhovoru v týdeníku Respekt řekl, že policejní žádost o vydání Babiše ke stíhání kvůli dotaci na farmu Čapí hnízdo má ovlivnit volby.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli případu vyzval ministra financí Ivana Pilného (ANO) ke kontrole postupu finanční správy. Výsledek kontroly očekává do 30 dnů.
Někdejší ministr financí na novém záznamu hovoří o firmě FAU, která se loni v říjnu dostala do insolvence a o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony," říká Babiš na bezmála minutové nahrávce. Není jasné kdy a s kým mluví.
Babiš serveru iHNED.cz řekl, že finanční a celní správu nezneužíval a neúkoloval. Podle něj měli správci daní ke krokům proti zadlužené firmě vážné důvody. K obsahu nahrávky se nechtěl vyjadřovat, tvrdí, že ji neslyšel.
Související
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
Andrej Babiš , Lubomír Zaorálek , FAU (firma) , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
před 1 hodinou
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 3 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 4 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 5 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 5 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 6 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 7 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 8 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 9 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 10 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 10 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 11 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 13 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
Irán ústy předsedy parlamentu poprvé reagoval na americké ultimátum týkající se blokády Hormuzského průlivu. Teherán je podle vyjádření politika připraven nevratně poškodit důležitou infrastrukturu v Perském zálivu, pokud dojde k útokům na íránské elektrárny.
Zdroj: Lucie Podzimková