Praha - Memorandum o možné těžbě lithia na Cínovci neznamená pro Česko závazky,. Dnes to řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) v diskusi na facebooku televize Prima.
Odmítl tak varování šéfa hnutí ANO Andreje Babiše nebo některých komunistických představitelů, že na základě memoranda hrozí ČR mezinárodní arbitráž. Havlíček i jeho strana čelí kvůli memorandu kritice, o dokumentu se zřejmě bude jednat v Parlamentu.
Memorandum o porozumění s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) podepsal Havlíček v pondělí. Dnes odmítl, že by dokument znamenal pro Česko hrozbu v případných mezinárodních soudních sporech o ochraně investic. Memorandum je podle Havlíčka nezávazné ujednání, ze kterého pro stát nevyplývají žádné závazky ani povinnosti. Text dokumentu byl konzultován s odborníky na mezinárodní právo z ministerstva průmyslu a obchodu i ministerstva financí, řekl. "Jsem si jistý, že formulace, které jsou v memorandu obsaženy, jsou z tohoto pohledu v uvozovkách neškodné," dodal Havlíček.
Ministr průmyslu také zopakoval, že podpisem memoranda hájil zájmy státu. "Bez memoranda by si firma s přednostním právem na těžební licenci mohla s lithiem dělat, co by chtěla," řekl. Už dříve Havlíček i další představitelé ČSSD uvedli, že dokumentem se dohodlo, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v ČR a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát.
Podle Babiše by lithium, které se využívá při výrobě baterií, měl těžit státní podnik Diamo, ne soukromá firma. ČR se v memorandu zavazuje k ochraně investic, což může státu případně prohrát miliardovou arbitráž, uvedl šéf ANO. O hrozbě finančních ztrát z arbitráže dnes v diskusi na facebooku Primy hovořil i místopředseda KSČM Josef Skála.
Související
Nákup Smartwings není podle Hamáčka na stole
Exministr Jiří Havlíček by mohl šéfovat Úřadu práce, navrhla Maláčová. Babiš je proti
Jiří Havlíček (ČSSD) , těžba lithia
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
před 1 hodinou
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
před 2 hodinami
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
před 3 hodinami
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
před 4 hodinami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 5 hodinami
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 6 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 7 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 8 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 9 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 9 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 10 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 11 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 12 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 12 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 13 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 14 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 15 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub