Praha - Plánované středeční jednání Senátu o lithiu bude podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše šaškárna. Senátoři z řad ČSSD prý budou svalovat vinu za podepsání memoranda na Richarda Brabce, který je ministrem životního prostředí.
Nedávno uzavřená dohoda je podle Babiše poukázkou na výpalné, za kterou stojí lidé spojení s finančníkem Zdeňkem Bakalou. "Brabec musí vyzvat vládu, aby to zrušila, aby udělala analýzu a najala právníka," řekl šéf ANO.
Ministerstvo životního prostředí na jaře prodloužilo povolení pro průzkum. "Že Brabcův úředník pod náměstkem za ČSSD poslal nějaký papír, není podstatné. Podstatné je, že to podepsal (ministr průmyslu Jiří) Havlíček (ČSSD), ne Brabec," míní Babiš. Memorandum označil za megatunel, který může skončit miliardami v případné prohrané arbitráži.
Havlíček podle Babiše musí vysvětlit, proč uzavřel memorandum právě s australskými těžaři, když firma ani nemá licenci, povolení má firma Geomet. Memorandum o porozumění s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) podepsal Havlíček minulé pondělí. Odmítá, že by dokument znamenal pro Česko hrozbu v případných mezinárodních soudních sporech o ochraně investic.
V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou EMH vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.
Související
ČEZ učiní rozhodnutí o těžbě a zpracování lithia v roce 2023
ČEZ bude s EMH pokračovat v přípravě těžby lithia na Cínovci
těžba lithia , Andrej Babiš , Richard Brabec (ANO) , Senát ČR , Jiří Havlíček (ČSSD)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 1 hodinou
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
včera
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
včera
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
včera
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
včera
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
Česko má před sebou měsíc charakterizovaný pokračujícími vysokými teplotami a přetrvávajícím nedostatkem srážek. Podle nejnovějšího měsíčního výhledu meteorologů se teplá vlna z uplynulých dvou týdnů promítne i do nadcházejících dnů a nadprůměrné hodnoty se udrží až do konce první zářijové dekády.
Zdroj: Libor Novák