Praha - Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) označil dnes před poslanci kauzu kolem těžby lithia za vykonstruovanou a umělou a za sprostý útok od předsedy ANO Andreje Babiše a od KSČM. Podobně jako minulý týden v Senátu Havlíček uvedl, že kauza má skandalizovat jeho i sociální demokracii a zakrýt případy kolem Babiše.
"Je to nechutné a odporné," prohlásil ministr, který se také tázal, zda je náhoda, že si v kauze lithia rozumí ANO, KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. "Ukazuje se, jak jsou si tyto strany blízké," soudí. Babiše nařkl Havlíček z estébáckých metod, "které agentu Burešovi vůbec nejsou cizí". Po těchto slovech se ozval potlesk i nesouhlasné bouchání do lavic.
Tvrdě se Havlíček opřel do ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který podle něho plní roli stranické loutky. Havlíček poukazoval na okolnosti Brabcova dopisu, který mu poslal kvůli spornému memorandu s australskou těžařskou firmou European Metals Holdings (EMH). "Co předvedl, je pro mne nepochopitelné a lidsky nepřijatelné," řekl Havlíček na Brabcovu adresu.
Memorandum Havlíček hájil, jediným cílem prý bylo a je hájit zájmy země. Zároveň taky zopakoval, že není právně závazné.
Dnešní sněmovní schůzi podnítila skupina poslanců v čele s KSČM. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik soudí, že memorandum musí být zrušeno, jinak se firmě podle něho podaří vytěžit z českého státu obrovské peníze. Komunisté také navrhují, aby vláda zpracovala návrh zákona, podle kterého by těžba a zpracování vybraných rud a surovin mohlo být jen v rukou státu.
Související
ČEZ učiní rozhodnutí o těžbě a zpracování lithia v roce 2023
ČEZ bude s EMH pokračovat v přípravě těžby lithia na Cínovci
těžba lithia , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 22 minutami
MS v hokeji: Švédsko vs. Česko po druhé třetině 3:4
před 45 minutami
Musk prohrál soud proti OpenAI. Porota žalobu smetla ze stolu
před 2 hodinami
Rusko a Bělorusko uspořádaly vojenské cvičení zaměřené na nasazení jaderných zbraní
před 3 hodinami
Trumpova administrativa zřídila téměř dvoumiliardový fond. Peníze půjdou jeho spojencům
před 4 hodinami
Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?
před 5 hodinami
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
před 6 hodinami
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
před 7 hodinami
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
před 8 hodinami
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
před 9 hodinami
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
před 10 hodinami
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
před 10 hodinami
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
před 11 hodinami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 12 hodinami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 13 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 14 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 15 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
Podvodů, kdy se internetoví zločinci vydávají za slavné osobnosti, přibývá. Tentokrát je obětí žena, který uvěřila, že si píše s opravdovým Pavolem Haberou. Přišla zároveň o desítky tisíc korun. Případem se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě