Praha - Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny se dnes začne zabývat novou policejní žádostí o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Bývalá poslankyně hnutí ANO už předem ví, jak do bude při jednání klubu ANO vypadat.
Sněmovna sice oba poslance letos v září vydala k stíhání, jenže to bylo ještě v minulém volebním období. Potom, co Babiš a Faltýnek obhájili poslanecký mandát v říjnových volbách, nabyli v plném rozsahu imunitu a jejich trestní stíhání bylo přerušeno.
Očekává se, že teď výbor k doporučení pro plénum nedospěje. Členové výboru by měli vybrat zpravodaje a dohodnout další proceduru - například Babišovo a Faltýnkovo pozvání na další jednání, aby se mohli k žádosti vyjádřit. Výbor by také mohl požádat policii o možnost nahlížení do spisu.
Novou žádost o Babišovo a Faltýnkovo vydání k trestnímu stíhání kvůli případu padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo doručila policie do Sněmovny minulé úterý. Babiš zkritizoval rychlost postupu policistů. Podle něj ukazuje na to, že jde o čistě politickou kauzu.
K jednání o Babišově vydání se vyjádřila také poslankyně Kristýna Zelienková, bývalá členka hnutí ANO, která ve s hnutím v roce 2016 rozešla. Jedním z důvodů byla právě kauza Čapí hnízdo „Zítra se bude jednat o vydání AB. Dovedu si představit, jak to bude probíhat na klubu ANO: Babiš bude hřímat, jak je to účelovka, a že všichni se ho bojí, protože jedině on může udělat v této zemi pořádek,“ popisuje politička, které zákulisí hnutí ANO dobře zná.
„Všichni s vidinou funkcí, které se teď rozdělují (předsedové výborů, ministři,) budou mlčet, protože by je Babišova mašinérie v případě odporu snadno smetla. Vím, o čem mluvím. Budu si ale přát, aby to tak nebylo. I přání je často totiž důležité,“ dodala Zelienková, která po odchidu z ANO vstoupila do TOP 09.
Související
Babiš se chlubil schůzkou s francouzským filosofem. Hanba Babišovi a Zemanovi, napsal po setkání Lévy
Bývalá poslankyně ANO promluvila: Babiš dělá Česku ostudu stejně jako Zeman. Stydím se za ně
Kristýna Zelienková (ANO) , Andrej Babiš , Čapí hnízdo , hnutí ANO
Aktuálně se děje
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
22. května 2026 19:32
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Zdroj: Jan Hrabě