Praha - Noví ministři se postupně ujímají svých resortů. Kdekdo už naznačil, na co se ve volebním období hodlá zaměřit. Čekají nás elektronické recepty a jednodušší daňový systém.
Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu složenou ze členů hnutí ANO i nestranických odborníků. Noví i staronoví ministři se seznamují s přiděleným resortem. Někteří už také naznačili, jaké priority si vytyčili. Například bývalá náměstkyně ministerstva financí Alena Schillerová, která nyní povýšila, by chtěla zjednodušit daňový systém. Je to věc, o které se mluví léta a kterou by ocenil každý, kdo alespoň jednou v životě vyplňoval daňové přiznání.
Nová ministryně financí by chtěla mít online finanční úřad do dvou let. Zároveň dodala, že její absolutní prioritou je zjednodušení daňového systému. "Máme celou řadu údajů z rejstříků a evidencí a musíme je dokázat natáhnout do daňových přiznání," řekla o záměru Schillerová. V praxi to znamená, že by lidé nemuseli chodit po úřadech a vyplňovat několik papírů. Dále podotkla, že chce usilovat o vyrovnaný rozpočet.
Ministr vnitra Lubomír Metnar si chce posvítit na nelegální imigranty, převaděče a obchod s lidmi. Také by chtěl ustálit počet policistů a hasičů. Jednou z priorit je i digitalizace státní správy. Metnar usiluje o to, aby lidé mohli elektronicky komunikovat se státem a řešit problémy. Další příklad kroku správným směrem. Řada podnikatelů už se státem přes internet komunikují. Využívají zejména online bankovnictví a elektronické faktury.
Adam Vojtěch, expert hnutí ANO na zdravotnictví a nový ministr resortu, chce zdárně dotáhnout do konce přijetí zákona o elektronických receptech. Podle něj je zákon nedotažený a už vůbec si nedokáže představit, že by měli být někteří lékaři sankcionováni za to, že ještě nejsou v systému zapsáni. "Na začátku se lékaři sankcí bát nemusí," ujišťuje na twitteru Vojtěch.
Dnes ve sněmovně velká debata k e-receptu. Jsem přesvědčený o tom, že to je cesta správným směrem - k transparentnosti. Na jeho zdokonalování budu osobně dohlížet. Na začátku se lékaři sankcí bát nemusí.
— Adam Vojtech (@adamvojtechano) 5. prosince 2017Proti elektronickým receptům se bouří většina praktických lékařů. Musí mít totiž v ordinaci vysokorychlostní internet a velmi dobrou tiskárnu. Zákon má vyjít v platnost od 1. ledna 2018. Místo klasického receptu by měl pacient dostat papírek s kódem a elektronickým podpisem lékaře. Elektronický recept by mohl pacient dostat i přes SMS nebo email.
Po Michaele Marksové (ČSSD) nastoupila na ministerstvo práce a sociální věcí Jaroslava Němcová (ANO). Ta řekla, že priority řešila s premiérem Babišem. Zaměřit se chtějí hlavně na přípravu důchodové reformy. Důchodci nad 85 let by se mohli dočkat zvýšení penze o tisíc korun. Dojít by mohlo i na zvýšení základní výměry důchodu o jedno procento na deset procent z průměrné mzdy. Dále se zaměří na zneužívání dávek na bydlení.
Tomáš Hüner se stal ministrem průmyslu a obchodu. V resortu už působil coby náměstek mezi lety 2006 až 2011. Očekává se, že se zaměří na zásoby lithia a jeho těžbu, což před volbami byla velká kauza. Dále se zaměří na zmenšení byrokracie vůči malým a středním podnikatelům a také na energetickou politiku.
Související
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
Andrej Babiš , Alena Schillerová , Lubomír Metnar , Adam Vojtěch (ANO) , Jaroslava Němcová (ANO) , Tomáš Hüner , Vláda ČR , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 56 minutami
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
před 2 hodinami
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 3 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 4 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
včera
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
28. srpna 2026 22:06
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
28. srpna 2026 20:21
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
28. srpna 2026 18:52
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
Vláda schválila novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření. Oproti červnovému návrhu Ministerstva financí novela doznala pouze legislativně-technických úprav. Lepší penzijko řádně prošlo meziresortním připomínkovým řízením a posouzením Legislativní radou vlády. Po jednomyslném schválení jej nyní dostane k projednání Poslanecká sněmovna. Platnost změn je navrhována k 1. lednu 2027.
Zdroj: Jan Hrabě