Praha - Vláda Andreje Babiše byla oficiálně jmenována včera, už teď se na ni ale snáší lavina kritiky. Jak poukazuje známý novinář Jan Tuna, kabinet patří jednomu muži. A to podle něj nebylo možné ani za minulého režimu. Na Hradě teď bude třeba siná protiváha, reaguje na novou vládu prezidentský kandidát Mirek Topolánek.
„Privatizace země skupinou ÁNOfert, resp. jediným člověkem, Andrejem Babišem dokončena. Potravinářský a chemický průmysl, zemědělství, média /ať už přímo nebo nepřímo/, významnou část zdravotnictví už má dlouho,“ komentoval nově jmenovanou vládu a postavu nového premiéra Tuna.
Jen s tím se prý ale Babiš nespokojil. „A teď k tomu přikoupil celou vládu, tedy všechna ministerstva, tajné služby, policii, armádu, ... A to přestože ho naprostá většina občanů této země nevolila. A to přestože nemá a zřejmě ani nebude mít důvěru našich zástupců, které jsme si zvolili, tedy poslanců. Přesto dostal bianco šek od Miloše Zemana dělat si co chce hned od prvního dne bez ohledu na všechny ostatní, kterých je mnohonásobně více. Tedy např. rozdávat státní zakázky za naše peníze, jaké chce, obsazovat funkce svými lidmi,“ shrnuje v kostce dění novinář.
Poukazuje na to, že teď už Babiš kontroluje sám sebe a rozhoduje o penězích z daní sám pro sebe. „Už nikoho nepotřebuje. Vláda jedné strany je zpět. 28 let po revoluci. Vlastně ne. Vláda jednoho muže. To ani ta KSČ tehdy nepatřila jednomu muži. A soudruzi se museli mezi sebou nějak domluvit. Nejbrutálnější a nejnebezpečnější pošlapání elementárních principů demokracie, které ji, tedy nás všechny chrání před jejím zneužitím a znásilněním. A většina hlavních médií v zemi mlčí a tváří se, že se nic neděje. Za 30 stříbrných či ze strachu...“ zlobí se Tuna, který pro internetovou televizi Stream.cz investigativně-publicistický pořad A DOST! o podvodech na spotřebitele.
„A to opomíjím, že jde o člověka obviněného z trestného činu a ze spolupráce s komunistickou tajnou službou. Zasedání vlády může rovnou přesunout ze Strakovky na Čapí hnízdo. Masaryk, ke kterému se se svými podřízenými, resp. zaměstnanci /ministři jim říkat nemůžeme, jsou na něm absolutně závislí, jen a jen na něm závisí jejich politický osud/ přišel předvádět a pokusit se tam v očích občanů privatizaci země legitimizovat, se musí v hrobě obracet!“ dodal Tuna.
V podobném duchu se vyjádřil i prezidentský kandidát Mirek Topolánek. „Máme novou vládu. Kupodivu se nesešla v žádné vládní budově, ale v Agrofertu. Doufám, že to nemá znamenat, že se její sídlo přesune ze Strakovy akademie na Chodov,“ uvedl na sociálních sítích.
Jisté podle něj ale je, že to bude kabinet s velmi silným premiérem. „Bude třeba, aby měl na Hradě stejně silnou protiváhu, politicky zkušeného prezidenta, který má dost energie a bude mu rovnocenným partnerem i protihráčem a nenechá se od něj převálcovat,“ upozorňuje někdejší premiér.
Přesto prý vládě přeje, aby měla úspěch a aby udělala něco dobrého pro lidi. „V domácí politice bych se s ní jako prezident určitě v mnoha věcech neshodl - představou o svobodě a demokracii počínaje a rovností před zákonem konče. Ale určitě bych našel společnou řeč s premiérem, pokud jde o důraznou obranu našich národních zájmů. To znamená na jedné straně nevystupovat z Evropské unie, ale také nedopustit, aby nám EU pod krycím jménem Dublin IV vnutila povinné, automatické a trvalé kvóty na přerozdělování migrantů. V tom bych určitě dokázal vládě pomoci a využil bych svých mezinárodních kontaktů, abych pro zastavení Dublinu IV našel spojence,“ dodal Topolánek.
Související
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
Vláda ČR , Andrej Babiš , Mirek Topolánek , Jan Tuna (novinář)
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
před 1 hodinou
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
před 3 hodinami
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
před 4 hodinami
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
před 4 hodinami
Norský král Harald V. zemřel
před 6 hodinami
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
před 8 hodinami
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe tento týden během své neohlášené návštěvy Moskvy varoval ruské představitele před jakoukoliv eskalací konfliktu se spojenci ze Severoatlantické aliance. Zvláštní důraz kladl především na pobaltské státy, tedy Estonsko, Lotyšsko a Litvu. Ratcliffe tak reagoval na situaci okolo zamrzlé ruské invaze na Ukrajině. Podle informací dvou zdrojů webu Politico obeznámených s průběhem jednání šlo o hlavní téma rozhovorů.
Zdroj: Libor Novák