Praha - Prezidentští kandidáti by při jmenování navržených soudců neměli jiné než zákonem stanovené nároky. Vyplývá to z odpovědí uchazečů o funkci prezidenta na anketu ČTK.
Současný prezident Miloš Zeman na otázku neodpověděl. Prezident jmenuje soudce na základě návrhu, který mu předkládá ministerstvo spravedlnosti.
Bývalý český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer poznamenal, že zákon mluví jasně. "Není třeba stanovovat žádné další podmínky. V ojedinělých případech bych samozřejmě o věci jednal s ministrem spravedlnosti," uvedl. Někdejší ministerský předseda Mirek Topolánek chce v případě zvolení při jmenování soudců postupovat striktně podle zákona, tuto prezidentskou pravomoc ale pokládá za trochu formální. "Je sice výlučná, ale zodpovědnost za výběr je na ministerstvu spravedlnosti a prezident by do tohoto procesu neměl vnášet své vlastní představy," poznamenal.
Podobný názor má lékař a aktivista Marek Hilšer, který podotkl, že prezident se musí vůči státu a justici chovat předvídatelně. "Nesmí si svévolně volit svá kritéria výběru běžných soudců. Proto nebudu jiná než zákonem stanovená kritéria požadovat," sdělil ČTK.
Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš chápe v tomto případě úlohu prezidenta jako vykonavatele role dané ústavou, v rámci které je třeba mimo jiné přihlížet k aktuálním potřebám ministerstva spravedlnosti. "Právě v jeho kompetenci vidím určité rezervy kvalitnějšího a transparentnějšího procesu výběru vhodných kandidátů na tuto funkci," uvedl. Dodal, že obecně by doporučil spíše posílit samosprávu v soudnictví.
Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní, by se jako prezident striktně řídil při jmenování soudců zákonem. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek poznamenal, že neexistují jiné než zákonem stanovené nároky. "Pokud bych měl k navrhovaným kandidátům výhrady, budu to diskutovat s navrhovateli," dodal.
Související
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
Exposlanec Feri chce, aby ho po půlce trestu propustili na svobodu
soudy , prezident čr , prezidentské volby 2018 , Petr Hannig , Marek Hilšer , Mirek Topolánek
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák