Praha - KDU-ČSL na dnešním jednání Sněmovny nedá důvěru menšinové jednobarevné vládě hnutí ANO. Lidovci považují za nesprávné, že se premiér Andrej Babiš (ANO) nepokusil o sestavené většinového kabinetu. Starostové a nezávislí chtějí přerušit schůzi, na které se má hlasovat o důvěře pro vládu. Místo toho by se podle nich mělo hlasovat o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli případu Čapího hnízda.
Podle lidovců je několik možností pro vznik většinové vlády, ale ANO o nich vůbec nejednalo. "Premiér nejednal o koaliční vládě, protože ji nechce," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Já si neumím moc představit, že by (rakouský kancléř) Sebastian Kurz nebo (německá kancléřka) Angela Merkelová řekla, mě už to nebaví v koalici, já chci vládnout sama, a tak mi dejte důvěru. To je spíš taková orientální mentalita," řekl s poukazem na povolební vyjednávání v sousedních zemích.
Vytvoření menšinové vlády, která nemá zajištěnou důvěru, označil Bělobrádek za manažerské selhání Babiše a prezidenta Miloše Zemana, který záměr předsedy ANO podpořil. Podle Bělobrádka je pro politickou a ekonomickou stabilitu Česka třeba, aby mělo většinovou vládu, bez ohledu na to, zda v ní KDU-ČSL bude.
Lidovci také nechtěli spojovat důvěru vládě s kauzou Čapí hnízdo, i když by podle nich měla Sněmovna vydat Babiše ke stíhání. Podle nich je ale třeba, aby mandátový a imunitní výbor celou záležitost projednal, než se vydáním bude zabývat plénum Sněmovny. Proto nepodpoří návrh na to, aby dnes poslanci o vydání hlasovali i bez stanoviska výboru. Nechtějí ani přerušit schůzi Sněmovny do doby, než výbor rozhodne, o důvěře vládě by se podle nich mělo hlasovat dnes.
Předseda poslanců hnutí STAN Jan Farský na adresu Babiše uvedl, že s žádostí o důvěru před poslance předstupuje zcela nedůvěryhodný politik, který je veden ve svazcích někdejší československé tajné policie StB, vyšetřován z podvodu a evropské orgány ho označily za podezřelého ze dvou trestných činů. "Proto pro tuto vládu hlasovat nebudeme," konstatoval.
Odložení hlasování o důvěře by mohlo podle Farského "ušetřit" jeden promrhaný pokus o sestavení kabinetu v situaci, kdy prezident Miloš Zeman slibuje opětovné pověření Babiše a premiér současně avizuje, že i při druhém pokusu bude usilovat o menšinovou vládu. "V této situaci je lepší počkat na nově zvoleného prezidenta," uvedl. První kolo prezidentských voleb se koná tento týden.
Starostové naopak chtějí zařadit bod, ve kterém by se hlasovalo o vydání Babiše a Faltýnka, protože projednávání jejich případu v mandátovém a imunitním výboru se neúměrně natahuje. "Minulá Sněmovna rozhodla za 27 dní od doručení žádosti (o vydání), dnes je to 50. den," řekl. Oproti minulému volebnímu období, kdy Sněmovna dvojici představitelů ANO ke stíhání vydala, se podle Farského přitom nic nezměnilo, argumentaci české policie naopak jen podpořila zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Podle Farského podpoří postup mimo jiné Piráti.
"Vzhledem k tomu, že už přes měsíc (mandátový a imunitní) výbor doslova obstruuje finální rozhodnutí a žádost o důvěru vládě, kterou chce dnes premiér Babiš předložit, je naprosto zásadní, tak bychom měli vědět, zda o důvěru vlády žádá premiér, který je trestně stíhán či nikoli," zdůvodnil Bartoš požadavek, aby Sněmovna dnes hlasovala o vydání Babiše i bez stanoviska mandátového a imunitního výboru.
Piráti jsou podle Bartoše připraveni hlasovat i pro přerušení schůze, pokud by přišel racionální návrh na to, aby Sněmovna s hlasováním o důvěře počkala až na konečné rozhodnutí mandátového a imunitního výboru o vydání Babiše.
Bartoš dnes také zopakoval stanovisko pirátského poslaneckého klubu, že Piráti důvěru menšinové vládě ANO nedají a budou aktivně hlasovat proti. "Česká pirátská strana již dlouhodobě v rámci své strategie deklarovala, že nepodpoří vládu, kde bude dominantní role ANO, kde budou lidé s problematickou korupční minulostí," řekl.
Související
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
Vláda ČR , Andrej Babiš , Pavel Bělobrádek , Jan Farský , Starostové a nezávislí (STAN) , KDU - ČSL , Čapí hnízdo , Poslanecká sněmovna , Česká pirátská strana , Ivan Bartoš (Piráti)
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Počasí: V polovině týdne přijde zlom, ochladí se
včera
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
včera
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
včera
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
včera
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
včera
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
včera
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
včera
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
včera
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
včera
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
včera
Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování
včera
Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie
včera
Trump poprvé nastínil, kdy ukončí válku proti Íránu
včera
Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku
včera
Trump rozpoutáním války v Íránu uvrhnul svět do chaotického víru destrukční politiky
včera
Cena ropy překonala hranici 100 dolarů za barel. Čeká se prudké zdražení paliv, zasedne G7
včera
Počasí se na pohled změní. Bude jako v dubnu, uvedli meteorologové
8. března 2026 21:56
Metro by ještě v březnu mohlo opět stavět na všech stanicích linky B
8. března 2026 21:11
Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám
8. března 2026 20:08
Trump říká, že Írán chtěl ovládnout Blízký východ. Jsme napřed, komentoval operaci
Americký prezident Donald Trump upozornil příštího íránského vůdce, že potřebuje souhlas Washingtonu, aby přežil. Šéf Bílého domu prohlásil, že Teherán chtěl ovládnout celý Blízký východ, proto byla zahájena aktuální operace. Trump to řekl v rozhovoru pro americkou stanici ABC News.
Zdroj: Lucie Podzimková