Praha - Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes řekl, že týmy ANO a KSČM budou dál pracovat na hledání programových průniků. Rozhodnutí, zda by komunisté mohli tolerovat druhou vládu hnutí ANO, je ovšem na vážkách.
"Rozhodnutí, jestli i při případné programové shodě na většině bodů se rozhodneme pro toleranci vlády, je teď velmi na vážkách. A to ne z důvodů programových, ale z důvodu důvěryhodnosti partnera," uvedl Filip na adresu hnutí ANO. Pro komunisty má podle něj samotné jednání s ANO složité politické konotace.
Zdeněk Ondráček dnes ve Sněmovně uvedl, že z funkce šéfa komise pro GIBS neodstupuje kvůli "pár křiklounům" v ulicích, jak nazval pondělní protestní demonstrace tisíců lidí v některých městech proti jeho pátečnímu zvolení. Krok zdůvodnil svou bezpečností a bezpečností své rodiny. Filip uvedl, že se s ničím podobným nesetkal, i když sám čelil nevybíravým útokům. "Musím říct, že něco tak odporného jsem ještě neviděl," řekl. Výhrůžky, kterým čelil Ondráček, považuje za útoky na ústavní systém ČR.
Další postup ohledně obsazení šéfa komise pro kontrolu GIBS chce Filip nechat na orgánech komunistické strany, které se sejdou v příštích dvou týdnech.
Ondráček je jediným členem komise za KSČM, na jejíž vedení si s odkazem na dohodu stran komunisté činí nárok. Některé strany popírají, že šlo o dohodu a tvrdí, že rozložení funkcí nadiktovalo hnutí ANO spolu s KSČM a SPD. "Já nemám žádný důvod vyměňovat Zdeňka Ondráčka v této komisi. My ctíme odbornost a je zřejmé, že tu odbornost má z těch členů z jednotlivých klubů vlastně jen on," uvedl Filip.
Související
Někdejší lídr komunistů Filip se omluvil Fajtovi za výrok o dluzích
Filip a zbytek vedení KSČM kvůli prohraným volbám rezignovali
Vojtěch Filip (KSČM) , Zdeněk Ondráček , Andrej Babiš , Vláda ČR , KSČM , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
před 2 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
před 3 hodinami
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
před 3 hodinami
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
před 4 hodinami
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
před 5 hodinami
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
před 6 hodinami
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
před 7 hodinami
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
před 8 hodinami
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
před 8 hodinami
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
před 10 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum se letos neslo v odlišném duchu než v minulých letech. Optimismus, který v zemi zavládl po srpnovém summitu ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým protějškem Donaldem Trumpem na Aljašce, vystřídala realita patové situace na ukrajinském bojišti i v mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák