Brno - Matěj Hollan (Žít Brno) nebude v podzimních komunálních volbách na předních místech kandidátky Pirátů, o což usiloval. V pátek členská základna brněnské pirátské organizace rozhodla, že lídrem bude brněnský radní Tomáš Koláčný.
Náměstek brněnského primátora Hollan (Žít Brno) neuspěl v primárních volbách Pirátů na prvních sedm míst kandidátky. Podle Koláčného se bude dál rozhodovat o ostatních pozicích.
Žít Brno mělo před čtyřmi lety kandidátku s podporou Pirátů, dohromady získali sedm mandátů mezi 55 zastupiteli Brna. Nyní budou mít kandidátku Piráti, a lidé z okolí Žít Brno se na ni mohou hlásit stejně jako ostatní mimostraničtí zájemci.
O post lídra se ucházela i zastupitelka Hana Kašpaříková (za Žít Brno), ale neuspěla. Podporu nezískala stejně jako Hollan ani v primárních volbách na přední místa. Rozhodovala opět členská základna brněnské organizace. Za Žít Brno se do první sedmičky kandidátky dostal pouze uvolněný zastupitel Martin Freund, který má na starosti projekty sociálního začleňování.
Hnutí Žít Brno bude jednat o tom, co dál. Podle Hollana to nebude mít žádný vliv na jejich současnou spolupráci v koalici, nicméně podle něj Piráti ukázali, že nemají zájem o témata jako kultura, doprava nebo územní plánování a pouze okrajově mají zájem o sociální projekty, které má na starosti Freund. Podle Hollana je možností mnoho. Zástupci Žít Brno se mohou ucházet o další místa na kandidátce Pirátů, mohou chtít spolupracovat s někým jiným nebo jít do voleb sami a také kandidovat nemusejí. Hollan to nevyloučil, podle něj lidé z Žít Brno vedli život i před vstupem do politiky. On sám se věnoval například boji proti hazardu a angažoval se o sociální začleňování.
Hollan vzbuzuje emoce celé volební období. Za jeho působení na radnici začaly sociální projekty, které mají za cíl ukončit bezdomovectví v Brně, víc peněz jde i do kultury. Výtky ale vyvolala jeho jízda načerno v MHD, v poslední době sklízel kritiku koaličního hnutí ANO za to, jak vedl oblast dopravy. Od dubna proto tento resort přejde pod správu náměstka Richarda Mrázka (ANO), který se o něj staral už v minulosti.
Související
Antigenní testy mohou zabránit třetí vlně koronaviru, věří zadavatelé studie
Křeček odmítá kritiku: Nikdy se nestalo, že by se podnětem ombudsman nezabýval
Matěj Hollan - , Česká pirátská strana , Brno , Komunální volby
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
před 1 hodinou
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 2 hodinami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 3 hodinami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 3 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 5 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 6 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 6 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 6 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 7 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 7 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 8 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 9 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 10 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 10 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 11 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 11 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 12 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 13 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 14 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
O víkendu bude kolem oblasti nízkého tlaku vzduchu nad severozápadní Evropou nad naše území proudit teplejší vzduch od jihozápadu až západu, uvedl ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák