Praha/Brusel - Premiér v demisi Andrej Babiš informoval prezidenta Miloše Zemana o plánu na vyhoštění několika ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky v Británii. Hrad už oznámil, že ministr zahraničí Martin Stropnický je pozván na jednání se Zemanem na čtvrtek.
Už nad ránem Babiš novinářům řekl, že Praha zvažuje kladnou reakci na britskou žádost ohledně vypovězení několika ruských diplomatů.
"Informoval jsem i pana prezidenta o tom, jak to proběhlo, aby to věděl dopředu, aby se nepřekvapoval, jak to v zahraniční politice bylo v minulosti," řekl dnes na závěr summitu Babiš novinářům s tím, že se Zemanem ale osobně nehovořil.
Zemana, který nedávno začal své druhé funkční období, označil po inauguraci jeden z ruských novinářů za "našeho člověka" v Praze. Podle českých médií se hlava státu například zasazuje o to, aby byl do Moskvy vydán v ČR zadržený údajný ruský hacker, o jehož vydání usilují také Spojené státy. Hlava českého státu se ke Skripalově kauze zatím nevyjádřila.
Summit EU se v noci na dnešek podle Babiše shodl na tom, že členské země musí na incident reagovat. Složité ale na noční diskusi premiérů a prezidentů podle něj bylo najít shodu na konkrétních společných krocích. "Ne všichni byli schopni reagovat hned na místě. Proto jsme se domluvili, že si každý vezme čas do příštího týdne a projedná si to," podotkl Babiš. Podobné vypovězení diplomatů nyní zvažují například pobaltské země, ale podle dostupných informací také Polsko a Dánsko.
Podle Babiše skutečně existuje "velice vysoká pravděpodobnost", že za útokem na bývalého agenta Sergeje Skripala stojí Rusko. "Z našeho pohledu nemáme důvod Velké Británii nevěřit. Já to vidím jako pozici podpory našeho spojence v rámci NATO a v rámci EU, který nás požádal o to, abychom s ním byli solidární a abychom ho podpořili," dodal předseda vlády.
Související
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
Andrej Babiš , Miloš Zeman , Rusko , diplomacie
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 2 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 3 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 4 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 5 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 6 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 7 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 8 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 10 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 11 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 12 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla.
Zdroj: Jan Hrabě